Apelace Chassagne-Montrachet

Vesnice Chassagne přidala ke svému názvu slavné jméno vinohradu Montrachet v roce 1879. Přisvojila si ho stejným právem jako Puligny – část vinohradů kategorie Grand Cru (Montrachet,
Batârd Montrachet a Criots Batârd Montrachet) leží na jejím katastru. Krátce za nimi ovšem apelaci napříč přetíná silnice RN 6, která tvoří jakousi magickou hranici – většina návštěvníků zde svůj vůz otáčí s pocitem, že „to pravé“ Burgundsko končí právě zde. Doplácí na to nejen prestiž Chassagne, ale ještě mnohem více apelace Santenay a Maranges, ležící ještě dále na jihu.

Pozice vín ze Chassagne Montrachet je poněkud nejednoznačná. V minulosti byl totiž zdejší terroir považován za podstatně vhodnější pro pěstování Pinotu, než Chardonnay.  Produkce červených vín zde výrazně převyšovala výrobu bílých vín. Magické jméno Montrachet ale časem přimělo zdejší vinaře dávat přednost více žádanému Chardonnay, které mohli na trhu realizovat za podstatně vyšší ceny. 

Nic to ovšem nemění na faktu, že některá zdejší bílá vína dosahují z dnešního pohledu špičkové kvality a v mnoha případech se mohou směle měřit s nejlepšími víny jak z Puligny, tak z Meursaultu. Obecné přesvědčení o tom, že Chassagne je lepší v červené verzi, ale stále existuje a i historicky má mnoho vinohradů statut 1er Cru jak pro bílá, tak pro červená vína – věc v Burgundsku jinak jen málokde vídaná.

Vinic kategorie 1er Cru je celkem 19, díváme-li se na ně „sjednocujícím“ pohledem, nebo libovolné množství až k počtu 55, který uvádí burgundský institut BIVB, jenž bere v úvahu i nepatrné odlišnosti ve jménech samostatných, jinak ovšem integrálně působících parcel.

To nejlepší ze Chassagne se ale tak či onak najde na parcelách Blanchot Dessus, La Maltroie, Morgeot, Champs Gain nebo  Caillerets. Jako vždy ale záleží i na samotném výrobci, a v případě Chassagne i na správné volbě - kde sáhnout po červeném a kde po bílém. Ve hře se tak ocitnou i další atraktivní místa: Les Baudines, Les Embrazées nebo Les Chaumées. 

 

Obecné informace:

Apelace: AOC Chassagne-Montrachet, AOC Chassagne-Montrachet 1er Cru
Region: Burgundsko
Celková rozloha: 179,5 ha (Chassagne-Montrachet) a 158,8 ha (Chassagne-Montrachet 1er Cru)
Přibližná produkce: 14.690 hl, z toho cca 8.140 hl bílého
Vyráběná vína: bílé, červené
Pěstované odrůdy: Chardonnay, Pinot Noir

  
Print Friendly and PDF