Apelace Cheverny

Cheverny se nachází v samém srdci oblasti, která je v celém světě známa jako „zámky na Loiře“, poblíž Blois a slavného zámku Chambord.

I samotný zámek Cheverny patří k těm nepřehlédnutelným. A právě do epochy počínající výstavby těchto šlechtických sídel spadá významný rozmach zdejšího vinohradnictví, i když je tu vinařská historie zdokumentována už v 6. století.

Roku 1519 nechal francouzský král François I. přivézt 80 tisíc keřů révy z Burgundska. Ty pak byly vysázeny kolem jeho nového zámku Romorantin, ležícímu uprostřed dnešní apelace Cheverny. Pěstování révy se dále úspěšně šířilo v celém kraji, ale útok phylloxéry koncem 19. století a následné vysazování hybridních odrůd znamenalo pro tuto oblast ztrátu původní identity. Po druhé světové válce vzniklo vinařské hnutí s cílem obnovit někdejší rozvoj vinařství a vymezit nově jeho pravidla. Tento proces byl završen v roce 1993 získáním statutu AOC a ustanovením apelací Cheverny a Cour-Cheverny.   

Půda je převážně křemičito-jílovitá, někdy též s příměsí vápence. Mezi pěstovanými odrůdami dominuje Sauvignon a Gamay. Tyto odrůdy také tvoří základ zdejších vín – u bílých vín musí v cuvée být mezi 60-85% Sauvignonu, u červených 40-65% Gamay, u rosé minimálně 50% Gamay. Stále větší popularity získává pěstování odrůdy Pinot Noir.

Vína ze Cheverny jsou zpravidla lehká a živá, určená ke spotřebě v mladém věku. Atraktivnější jsou spíše zdejší bílá vína. Ušlechtilostí sice nedosahují úrovně vín ze Sancerre, ale lákají svěžím, příjemně pitelným projevem - a také znamenitým poměrem kvalita/cena.

 

Základní informace:

Apelace: AOC Cheverny
Region: Loire
Celková rozloha: 400 ha
Přibližná produkce: 20.000 hl (z toho cca 10.000 hl bílého)
Vyráběná vína: červené, bílé, rosé, šumivé (pod apelací Crémant de Loire)
Pěstované odrůdy:
modré - Gamay Noir, Pinot Noir, Cabernet Franc, Malbec
bílé - Sauvignon, Chardonnnay, Menu Pineau
Datum vzniku: 1993
Oblíbené kombinace s jídlem: 
červená – bílá masa, uzeniny
bílá - andouilette

  
Print Friendly and PDF