Apelace Montagne-St.-Émilion

Největší ze „satelitních“ apelací St. Émilionu se může pochlubit dávnou historií, atraktivní krajinou a řadou znamenitých vinařských poloh.

Vesnice Montagne leží přesně 4, 5 kilometru severovýchodně od St. Émilionu. Obě apelace odděluje tok říčky Barbanne.  Své jméno Montagne (= hora) dostala podle vyvýšené polohy, která dosahuje (v oblasti Bordeaux nevídaných) 114 nadmořských metrů.

Zbytky bohatě zdobené galorománské vily, které zde byly nalezeny, vedou k jedné z hypotéz o tom, kde sídlil pověstný básník a římský konzul Ausonius. Románský kostel Sv. Martina pamatuje jak 12. století, tak i čas, kdy Montagne patřila pod anglickou korunu.

Vinařství se tu historicky rozvíjelo souběžně se sousedním St.-Émilionem, pod jehož jménem se zdejší vína prodávala. V roce 1922 byla vytvořena samostatná apelace Montagne-St-Émilion, která se stala oficiálním AOC v roce 1936. V roce 1973 k ní byla přidružena i někdejší další „satelitní“ apelace Parsac-St-Émilion. Původním záměrem bylo sjednotit pod jménem Montagne-St.-Émilion i další satelit Saint-Georges-St.-Émilion, avšak vinaři ze Saint-Georges tuto změnu neakceptovali.

Už ve středověku tu byly vápencové lomy, a tak nepřekvapí, že vápencová skála na většině území apelace tvoří podloží, na jehož povrchu najdeme jílovito-vápencovou směs. Tato kombinace je na poměry „pravého břehu“ nezvykle homogenní v celé apelaci, jen k Néacu (apelace Lalande de Pomerol) se mění na půdu jílovito-písčitou a podél silnice RN 89 je částečně štěrk.

Kopcovité vinice v Montagne mají velmi různorodou sluneční expozici a tím je dána různost v charakteru i kvalitě vín.  Řada skvělých poloh zatím ale čeká na náležité využití svého potenciálu – většina vinařů sbírá hrozny mechanicky, aby docílili nižší tržní ceny. Postavení Montagne jako „satelitu“ znamená totiž z pohledu trhu nutnost prodávat vína levněji než St.-Émilion. Pro vinaře není jednoduché tento stín překročit a náležitě zaujmout odbornou veřejnost. Zatím nejvíce se to podařilo Ch. Beauséjour, Ch. Maison Blanche, Ch. Faizeau, Ch. Messile-Aubert a Ch. Calon.  

V Montagne působí 220 vinařů, z nichž 23 dodává své hrozny do družstva.

 

Obecné informace:

Apelace: AOC Montagne-St.-Émilion
Oblast: Bordeaux
Podoblast: Libournais
Celková rozloha: 1.565 ha
Přibližná produkce: 91.650  hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Merlot (75%), Cabernet Franc (15%), Cabernet Sauvignon (8%), Malbec a Petit Verdot (dohromady 2%)
Datum vzniku: 1936 (poslední úprava 1973)

  
Print Friendly and PDF