Apelace Pouilly-sur-Loire

Dnes jen malá vinařská apelace vděčí za svůj vznik otevření železniční tratě do Paříže v roce 1861. Ta umožnila velmi rychlé spojení této oblasti s hlavním městem a přiměla vinaře z okolí Pouilly (na středním toku Loiry) dokonce ke změně odrůdy – vyplatilo se jim přejít na prodej stolních hroznů, určených k přímé konzumaci. Vybrali si pro tento účel odrůdu Chasselas (u nás zvaná Chrupka bílá a registrovaná právě jako stolní odrůda).

Počátkem 20. století bylo však nutno po útoku phylloxéry vinice znovu osázet.Tehdy víceméně dostaly svou dnešní podobu – na větší části, která byla později označena jménem apelace Pouilly-Fumé, se usadil Sauvignon, na podstatně menší části, jež se navíc stále zmenšuje, byla vysázena odrůda Chasselas (pro účely výroby vína). Tato apelace dostala jméno Pouilly-sur-Loire.

Chasselas je poměrně nevýrazná odrůda, která dává navíc víno podstatně méně svěží než Sauvignon. Z rukou dobrých vinařů (a při použití techniky sur lie) však může přinést i docela zajímavě, typově klidné víno s vůní zelených jablek.  

 

Základní informace:

Apelace: AOC Pouilly-sur-Loire
Region: Loire
Podoblast: Centre
Celková rozloha: 30 ha
Přibližná produkce: 1.785 hl
Vyráběná vína: bílé
Pěstované odrůdy: Chasselas (Chrupka bílá)
Datum vzniku: 1937
Oblíbené kombinace s jídlem: ryby v máslové omáčce  

  
Print Friendly and PDF