Apelace Puligny-Montrachet

Stará-li se Meursault svojí produkcí o co nejširší propagaci bílých vín z Burgundska, dodává jí sousední Puligny-Montrachet největšího lesku. Je to dáno především přítomností Montrachetu a ostatních Grand Cru, jichž má Puligny dvojnásobek proti sousednímu Chassagne, ale také výtečnou kvalitou řady dalších vinic kategorie 1er Cru. Rovněž na úrovni village najdeme řadu skvostných vín, ačkoli v plošném hodnocení kvality by v tomto bodě muselo Puligny ustoupit Meursaultu.

Puligny hraničí na severní straně právě s Meursaultem, na jihu se Chassagne, a na západ od něj míří vinohrady k St.-Aubin. Odhlédneme-li od fenomenálních vinic Montrachetu, jsou jeho největší ozdobou právě ta 1er Cru, která na něj navazují – nepatrný vinohrad Les Demoiselles (0,60 ha), Le Cailleret, kde se v malém množství pěstuje i pro Puligny velmi netypický Pinot (Jean Chartron), dále Les Pucelles, Clavaillon, Les Folatières, Les Combettes, Les Perrières, Referts a Champ Canet. Ostatní 1er Cru směrem k Blagny stojí silou i komplexitou o stupínek níže, než tyto citované.

Vinohrady kategorie village představují směsici vynikajících, velmi dobrých i relativně obyčejných vín. Sestupují totiž až k samotné vesnici, kde je půda už příliš bohatá a hladina spodní vody příliš vysoká (kvůli ní není v Puligny zdaleka tolik klasických sklepů jako jinde v Burgundsku). Nejatraktivnější vína pocházejí z vinic Les Nosroyes a Les Champs.

Vedle chuťové šíře a celkové bohatosti udivují velká vína z Puligny strukturou a nevídaným potenciálem. A také obdivuhodnou, odzbrojující, ryzí čistotou.

 

Obecné informace:

Apelace: AOC Puligny-Montrachet, AOC Puligny-Montrachet 1er Cru
Region: Burgundsko
Podoblast: Côte de Beaune
Celková rozloha: 114,2 (Puligny-Montrachet) a 100,1 ha (Puligny-Montrachet 1er Cru)
Přibližná produkce: celkem 9.950 hl, z toho cca 9.800 hl bílého
Vyráběná vína: bílé, červené
Pěstované odrůdy: Chardonnay, Pinot Noir

  
Print Friendly and PDF