Apelace Volnay

Vinohrady Volnay se nacházejí jižně od obce Pommard. Už v dávné historii požívali vysoké úcty, jakkoli není bez zajímavosti, že zdejší víno bývalo vždy lehčího stylu, koncentrací i barvou často jen o stupeň výše, než rosé. A jakoby se tato charakteristika v něčem přenesla i do současných vín z Volnay. Ty jsou dnes samozřejmě klasickými červenými, přesto je zdobí lehkost a jemnost více než síla a drsnost. Současně však vynikají i skvělou strukturou a potenciálem. Pořádají-li místní vinaři přehlídku, nese název „Élégance de Volnay“. Lépe snad podstatu zdejších vín ani nelze vystihnout.

Volnay se nachází jižně od Pommardu a jeho vinice se vinou po úbočí kopce Chaignot. Jak je tomu v Burgundsku obvyklé, nacházejí se lepší polohy se statutem 1er Cru uprostřed svahu, lemované nahoře i dole vinicemi kategorie village. Všech 1er Cru je celkem 36 a dají se rozdělit do čtyř kompaktních celků – vyšší a nižší část směrem k Pommardu a na druhé straně vyšší část směrem k Monthélie a nižší část směrem k Meursaultu. Právě zde najdeme vůbec nejvíce ceněné polohy – Les Caillerets, Champans a Carelles. K nim je nutno připočíst neméně skvělé polohy Volnay Santenots (zvláště Santenots du Milieu), které jsou takto značeny, ač patří katastrálně pod Meursault.

V roce 1985 došlo k reorganizaci apelace a mnohé vinohrady v přímém sousedství obce, které dříve nesly souhrnný název Le Village, získaly právo nosit své dávné samostatné jméno. Zároveň dostaly statut 1er Cru, neboť se nacházejí ve výškovém pásu této kategorie. U některých je to plně oprávněné, u dalších trochu diskutabilní.


Obecné informace:

Apelace: AOC Volnay, AOC Volnay 1er Cru
Oblast: Burgundsko
Podoblast: Côte de Beaune
Celková rozloha: 98,4 ha (Volnay)  a 114,9 ha (Volnay 1er Cru)
Přibližná produkce: celkem 9.420 hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Pinot Noir
Datum vzniku: 1984
Oblíbené kombinace s jídlem: jemné úpravy pernaté zvěře, hovězí „Agostini“, pečená kachna

  
Print Friendly and PDF