Bodegas Ysios – unikátní umělecké dílo

Španělské vinařství Bodegas Ysios z oblasti Laguardia se pyšní architektonickým skvostem. A ač se snaží na svět zapůsobit kvalitou svých vín, hlavním středem zájmu zůstává především unikátní stavba tohoto vinařství.

Překvapivá silueta vinařství Bodegas Ysios se nachází v nejkrásnější části Rioja Alavesa. Nová budova, jež představuje chrám oddaný vínu, byla slavnostně otevřena v roce 2001 a velmi rychle se stala dalším průkopníkem jména Rioja ve světě.

Na projektu stavby tohoto vinařství pracoval celý tým odborníků v čele s uznávaným architektem Santiagem Calatravou. Jeho úkolem bylo vybudovat unikátní, avantgardní vinařství, které bude představovat místo uctívání, určené výhradně k tvoření vín nejvyšší kvality, založené na dokonalé odborné práci enologů.

Jedním z cílů bylo, aby tato výjimečná budova ladila v dokonalé harmonii s jejím prostředím.

Stavba se opírá o dvě nosné stěny ze železobetonu s rozestupy 26 metrů. Stěny vedou v sinusové linii tak, aby připomínaly řadu sudů. Střecha, hlavní část projektu, je pokryta přírodním hliníkem. Zajímavý je také pohled shora – v tom případě má komplex tvar sklenice na víno. Rybník, který se nachází naproti hlavnímu průčelí, je lemován „pique Assiette“ - modernistickou mozaikou, kterou používal především slavný Gaudí. Samozřejmě i interiér vinařství odpovídá avantgardnímu designu vnějšku.

Název vinařství – Ysios - je zvláštní poctou pro egyptskou bohyni Isis a boha Osiris, kteří byli úzce spojeni se světem vína.

  
Print Friendly and PDF