Apelace Auxey-Duresses

Vesnice Auxey je malebně sevřena v údolí, které míří mezi zalesněnými kopci od Monthélie k St.-Romain. Ke svému jménu přidala v roce 1924 i jméno jedné ze zdejších nejslavnějších vinic – Les Duresses.

Orientace vinohradů je jižní a jihovýchodní, menší část, kde se pěstuje jen bílé, míří k severu. Nejlepší vinohrady leží hned u hranic s Monthélie a obtáčejí se kolem známého kopce „Montagne de Bourdon“. Zde také leží všech 9 zdejších 1er Cru: Les Duresses, Bas des Duresses, Les Bréterins, La Chapelle, Climat du Val, Clos du Val, Les Ecussaux, Les Grands Champs,  Reugne. Samotná vína z nich jsou individuálně mnohdy velmi odlišná.

Není to tak dávno, kdy Auxey bylo tak málo známé, že zdejší vinaři označovali raději svá vína jako Côte de Beaune.  Popularita této apelace ale postupně roste, tak, jak roste i kvalita zdejších vín. Réva tu dozrává pomaleji než v klasických burgundských apelacích, což přináší červeným vínům větší tvrdost a bílým výraznější kyselinu. Přesto je v posledních létech vidět jasný kvalitativní posun, přičemž cenově zdejší vína stále patří v Burgundsku k těm levnějším.

 

Obecné informace:

Apelace: AOC Auxey-Duresses, AOC Auxey-Duresses 1er Cru
Region: Burgundsko
Celková rozloha: 137,9 ha (Auxey-Duresses) a 31,8 ha (Auxey-Duresses 1er Cru)
Přibližná produkce: celkem 5.450 hl, z toho cca 1.613 hl bílého
Vyráběná vína: červené, bílé
Pěstované odrůdy: Pinot Noir, Chardonnay

  
Print Friendly and PDF