Apelace Beaujolais-Villages

Vína s označením Beaujolais-Villages představují vyšší kvalitativní stupeň v porovnání se základní kategorií AOC Beaujolais.

Základní rozdíl tkví především ve složení půdy. Zatímco běžné Beaujolais pochází z jílovito-vápencových naplavenin u řeky Saony, vinohrady Beaujolais Villages, které se nacházejí od těchto míst severozápadním směrem, jsou kultivovány na žulových píscích. Celkem 39 vesnic má právo označovat svá vína právě tímto jménem, přičemž lze uvádět buď označení Beaujolais-Villages nebo Beaujolais +  jméno vesnice (např. Beaujolais-Lantignié, Beaujolais Le Perréon apod.). V této druhé podobě byla apelace původně ustavena v r. 1936, pozdější úprava byla přijata v r. 1950. Je ale čistě na rozhodnutí vinaře, jaký způsob označení zvolí.

Beaujolais-Villages působí proti základnímu Beaujolais o stupeň serióznějším, strukturovanějším dojmem a má o něco delší horizont zrání (2-4 roky). Stále je to ale typické víno z odrůdy Gamay – svěží, lehké, velmi příjemně pitelné.

Vedle červeného se vyrábí též nepatrné množství vína růžového a také bílého, které může nést alternativně jméno Beaujolais-Villages blanc nebo Mâcon blanc.

Část produkce má podobu mladého vína a je prodávána jako Beaujolais-Villages Nouveau.Obecné informace:

Apelace: AOC Beaujolais-Villages
Region: Beaujolais
Celková rozloha: 6.100 ha
Přibližná produkce: 367.000 hl
Pěstované odrůdy: Gamay Noir (99%), Chardonnay (1%)
Datum vzniku: 1937/1950
Oblíbené kombinace s jídlem: Kuřecí a krůtí maso, uzeniny

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Beaujolais Villages 2017 (Domaine Dubost)

Gamay z produkce renomovaného rodinného vinařství ukazuje, že žulové půdy této odrůdě ideálně svědčí.
Skladem 48 ks
Cena
285 Kč