Apelace Bienvenues-Batard-Montrachet Grand Cru

Apelace Bienvenues-Bâtard-Montrachet Grand Cru má rozlohu pouhých 3,68 ha a fakticky představuje severovýchodní roh větší vinice Bâtard-Montrachet. Tyto okolnosti tak dávají neustále žít myšlenkám, zda by neměla být její součástí. Navzdory tomu se ale zdá, že určitá odlišnost mezi těmito víny přeci jen existuje a i z praktického pohledu vína z Bâtard-Montrachet  dosahují na trhu o něco vyšší ceny.  V obou případech se ale samozřejmě jedná o jedna z nejlepších a nejdražších světových bílých vín.

Bez ohledu na hezkou rytířskou legendu vzniklo zvláštní pojmenování této parcely nejspíše v souvislosti s tím, že zdejší víno bylo vítáno („bienvenue“).

Všechna vína z Montrachetu představují absolutní elitu – svojí strukturou, komplexní aromatikou, neuvěřitelně bohatou chutí a schopností dalšího zrání jsou zcela výjimečná.  Bienvenues-Bâtard-Montrachet je o chloupek měkčí a o něco rychleji vyzrávající, než vína ze sousedního Bâtard-Montrachet. Optima dosahuje zpravidla mezi 10-20 lety, u vynikajících ročníků nebývá výjimkou 30 let i více.

Celková roční produkce představuje přibližně 23 tisíc láhví. Rozhodujícími majiteli jsou následující vinařství:

Domaine Leflaive 1,15 ha
Vincent Girardin 0,47 ha
Domaine Ramonet 0,45 ha
Faiveley 0,51 ha
Paul Pernot 0,37 ha
Guillemard-Clerc 0,18 ha
Bachelet-Ramonet 0,13 ha
Etienne Sauzet 0,12 ha
Louis Carillon 0,11 ha
Jean-Claude Bachelet 0,09 ha
Barolet-Pernot/Louis Latour 0,09 ha

 

Základní informace:

Apelace: AOC Bienvenues-Bâtard-Montrachet Grand Cru
Region: Burgundsko
Celková rozloha: 3,7 ha
Přibližná produkce: 170 hl
Vyráběná vína: bílé
Pěstované odrůdy: Chardonnay

  
Print Friendly and PDF