Apelace Canon Fronsac

Vinice s názvem Canon Fronsac představují „čelní“ část apelace Fronsac, jež směřuje k řece Dordogne. Běžně jsou vnímány jako přirozená součást Fronsacu, z historického pohledu jim však náleží samostatný statut.

Právě zde se kolem roku 1750 začal vytvářet moderní pohled na klasifikaci vinohradů, který později vedl k logickému sdružení původně rozdrobených parcel a definici jednotlivých „cru“. Ten se následně ujal v celé bordeauxské oblasti.

Vinice Canon Fronsacu se z podstatné části nacházejí na víceméně jižně orientovaných svazích nad řekou Dordogne, na jílovito-vápencových půdách. Podloží je tvořeno vápencem, jenž obsahuje schránky mořských živočichů. Jednotlivé polohy jsou často odděleny lesíky a remízky, krajinný obraz tu má působivý charakter.

Hospodaří tu přibližně padesát vinařství. Obecně se má za to, že průměrná kvalita vín z Canon Fronsacu je vyšší než u apelace Fronsac. Je to dáno především homogenním terroirem – u podstatně většího Fronsacu je mezi přírodními podmínkami vinohradů přeci jen větší rozptyl.

K nejznámějším vínům apelace patří Ch. Barrabaque, Ch. Canon Pecresse, Ch. Canon St. Michel, Ch. Cassagne Haut Canon, Ch. du Gaby, Ch. Haut Ballet, Vrai-Canon-Boyer a Vrai-Canon-Bouché.  

    
Obecné informace:

Apelace: AOC Canon Fronsac
Oblast: Bordeaux
Podoblast: Libournais
Celková rozloha: 280 ha
Přibližná produkce: 16.200  hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Merlot (70%), Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon
Datum vzniku: 1939 (poslední úprava 1964)

  
Print Friendly and PDF