Apelace Fronsac

Vína z Fronsacu bývala v minulosti nejslavnější z celého pravého bordeauxského břehu a svým věhlasem předčila i St.-Émilion a Pomerol.

Zdejší vinice se nacházejí na vápencové „hoře“ nad obcí Fronsac. Její nadmořská výška je pouhých 88 metrů, i to však stačí k tomu, aby pohled na svahy nad řekou Dordogne nabyl na působivosti. Především však tato poloha dává atraktivní podmínky pro růst révy, a to zejména díky jižní orientaci svahů a vápencovému podloží.

Během tří set let anglické okupace mizela většina vín z Fronsacu právě na britských ostrovech a získala si tam velkou popularitu. Ta neslábla ani v pozdějších časech, kdy si Fronsac vydobyl mimořádné postavení i mezi francouzskou šlechtou - královský dvůr nevyjímaje.

Konec 19. století ovšem přinesl expanzi ničivého révokazu a zdejší vinice patřily k mimořádně těžce zasaženým. Devastace klasických vinohradů a zároveň snaha o pěstování révy na odolnějších, avšak pro révu podstatně méně kvalitních půdách znamenala pro Fronsac naprostý ústup ze slávy. Pozdější nařízení o zvyšování podílu Cabernetu Sauvignon ve výsadbě problémy apelace jen dále prohloubilo. O zdejší vína přestal být zájem, klesaly ceny a tím nadále i kvalita. O pomalém obratu v tomto trendu lze mluvit až od počátku devadesátých let dvacátého století. 

Terroir Fronsacu je vynikající a to zejména na svazích u řeky (ty ale z větší části spadají do samostatné apelace Canon Fronsac) a vrcholovém plató, kde půdní základ tvoří buď vápencové podloží nebo vrstva „fronsacké molasy“ - jílovito-vápencové půdy smíšené s pískem. Speciální mikroklima pak vytváří soutok dvou řek Dordogne a Isle, mezi něž je apelace vklíněna.

Hospodaří tu celkem 106 vinařství, která mají dílem povahu venkovských vinařských usedlostí, dílem impozantních šlechtických sídel. Mnohé majetky ještě čekají na svoji šťastnou hvězdu – po dlouhých desetiletích úpadku vyžadují jak vinice, tak sklepy zásadní investice. Kvalita zdejších vín je evidentně na vzestupu, úspěšní jsou zejména výrobci, kteří vsadili na moderní styl, vedoucí k bohatým, plným vínům postaveným na odrůdě Merlot.

Mezi nejznámější vína této apelace lze zařadit Ch. de Carles, Ch. de Carlmagnus, Ch. Dalem, Ch. de La Dauphine, Ch. Fontenil, Ch. du Gaby, Ch. Moulin Haut Laroque, Ch. La Rousselle, Ch. de La Rivière, Ch. les Troix Croix a Ch. la Vieille Cure.


Obecné informace:

Apelace: AOC Fronsac
Oblast: Bordeaux
Podoblast: Libournais
Celková rozloha: 850 ha
Přibližná produkce: 46.600  hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Merlot (78%), Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon
Datum vzniku: 1939 (poslední úprava 1976)

  
Print Friendly and PDF