Apelace Maranges

Maranges je poslední apelací v Côte de Beaune směrem na jih. Dále už pokračují vinice Côte Chalonnaise. Až donedávna byla zdejší vína téměř anonymní, přestože měla hned tři vlastní apelace – Cheilly-lès-Maranges, Dezize-lès-Maranges a Sampigny-lès-Maranges. Právě kvůli této roztříštěnosti zdejší vinaři raději prodávali svá vína s etiketou Côte de Beaune Villages. V roce 1988 byly tyto tři apelace sjednoceny do jedné jediné s názvem Maranges.

Přestože i dnes patří Maranges k těm nejméně známým burgundským vínům, vytvoření sjednocené apelace jednoznačně pomohlo k probuzení podstatně většího zájmu veřejnosti o zdejší vinařské dění. V minulosti tady dominovala vína bílá, dnes je tomu zcela naopak – Maranges je baštou červených vín.

Ta mají charakterem blízko k Santenay. Vše podstatné se odehrává okolo svahu Maranges, který se otáčí směrem k jihu. Právě v těchto místech s nejlepší sluneční expozicí najdeme celkem 6 vinic kategorie 1er Cru – Clos des Rois, La Boutière, Clos les Loyères, Clos Roussots, Le Croix Moines a La Fussière.

Červená vína z Maranges (existuje i malá produkce bílého) představují atraktivní nákup z hlediska poměru cena/kvalita. Zatímco vína z lehčích půd níže položeného Cheilly jsou měkčí a jemnější, vína ze Sampigny a Dezize disponují pevnější kostrou a tvrdším, maskulinním charakterem. 

 

Obecné informace:

Apelace: AOC Maranges, AOC Maranges 1er Cru
Region: Burgundsko
Celková rozloha: 136,8 ha (Maranges) a 92,5 ha (Maranges 1er Cru)
Přibližná produkce: 8.300 hl, z toho cca 110 hl bílého
Vyráběná vína: červené, bílé
Pěstované odrůdy: Pinot Noir, Chardonnay

  
Print Friendly and PDF