Apelace Pommard

Ve starší literatuře se lze téměř vždy setkat s charakteristikou Pommardu coby drsného, rustikálního, hutného a tvrdého vína. Z pohledu současnosti toto hodnocení vypadá téměř absurdně, avšak pochopitelnosti mu dodá relativní srovnání – vůči svým sousedům, jimiž jsou na severní straně „měkká“ vína z apelace Beaune a na jižní straně „elegantní“ vína z Volnay, nabývá skutečně Pommard ve všech těchto ohledech na síle.

Přesto nezapře, že jde o vína z jižní, a tedy jemnější strany Côte d´Or. Na druhou stranu je pravdou, že pro milovníka Gevrey-Chambertin a Nuits-St.-Georges bude Pommard jednoznačně tou nejlákavější alternativou ze všech vín tohoto subregionu.

Samotná apelace je rozdělena vedví údolím Avant Dheune. Vinice tak tvoří dva celky – jižní přiléhá k apelaci Volnay, severní k Beaune. Jejich výšková poloha i skladba půdy není zcela totožná. Nejzajímavějšími vinohrady kategorie 1er Cru jsou v prvním případě Les Rugiens, ve druhém případě Les Grands Epenots a Les Petits Epenots. Celkem je v Pommardu 28 poloh se statutem 1er Cru.

Vinice kategorie Village se nacházejí jak nad 1er Cru výše ve svahu, tak pod nimi, v nižší a plošší části, která vede až k hlavní silnici spojující Chalon a Beaune. Tady se také nachází vyhledávaný turistický cíl  - Château de Pommard s vinařským muzeem a ubytovací kapacitou.

 

Obecné informace:

Apelace: AOC Pommard, AOC Pommard 1er Cru
Region: Burgundsko
Podoblast: Côte de Beaune
Celková rozloha: 211,6 ha (Pommard)  a 125,1 ha (Pommard 1er Cru)
Přibližná produkce: celkem 13.530 hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Pinot Noir

  
Print Friendly and PDF