Apelace Puisseguin-St.-Émilion

Puisseguin je nejvýchodnější apelací v rámci tzv. satelitů St.– Émilionu. Původ jména této apelace můžeme najít ve složenině výrazu Puy (jeden z místních výrazů označujících kopec – viz např. Ch. Grand-Puy-Lacoste) a jména Seguin, jenž patřilo jednomu z velitelů vojska Karla Velikého. 

Terroir Puisseguinu je poměrně velmi kompaktní – jeho základem jsou jílovito-vápencové půdy s orientací svahů na jih a jihozápad. Podloží tvoří na velké části vápenec, který přidává vínům na charakteru a zajišťuje příznivé podmínky pro růst révy i v suchých letech. 

Zdejší vína disponují velmi dobrou tanickou strukturou. Ta se sice může v problematičtějších letech stát rizikovým faktorem, avšak v dobrých ročnících povyšuje produkci Puisseguinu na mnohdy překvapivou kvalitativní úroveň.

Mezi nejznámější vína této apelace patří Ch. Branda, Ch. Haut Bernat (z majetku D. Bessineau ze Ch. Montpezat), Ch. Haut St.-Claire, Ch. Rigaud, Ch. Soleil (z majetku hraběte Neipperga ze Ch. Canon La Gaffelière) a supernova na vinařském hvězdném nebi – La Mauriane. Za pozornost také stojí nové, velmi dynamické Ch. Clarisse a v posledních letech vynikající Ch. Guibot La Fourvieille.

V Puisseguinu působí přibližně 130 vinařů, z nichž cca 60 dodává své hrozny do družstva (Réuniss Cooperative v Lussacu).


Obecné informace:


Apelace: AOC Puisseguin-St.-Émilion
Oblast: Bordeaux
Podoblast: Libournais
Celková rozloha: 750 ha
Přibližná produkce: 43.400 hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Merlot (70%), Cabernet Franc (20%), Cabernet Sauvignon (10%)
Datum vzniku: 1936

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Chateau Guibot La Fourvieille 2017

Velmi populární víno díky opravdu skvělému poměru cena/kvalita.

Cena bez DPH
285 Kč

Chateau Guibeau 2015

Mimořádně oblíbené víno se skvělým poměrem kvalita/cena.
Skladem 18 ks
Cena
350 Kč

La Mauriane 2017

La Mauriane je samostatná, exkluzívní parcela na Ch. Rigaud.

Cena bez DPH
342 Kč