Apelace Saint-Georges-St.-Émilion

Malá apelace Saint-Georges je zřejmě nejstarším místem celé bordeauxské oblasti, kde se začalo s pěstováním vína. Svědčí o tom různé dochované vykopávky z římských časů.

Právě toto historické postavení je základem hrdosti zdejších vinařů, kteří by jinak mohli oficiálně na svých etiketách používat označení sousední apelace Montagne-St.-Émilion – ta totiž ze třech stran St.-Georges obklopuje. Na čtvrté, jižní straně přiléhá St.-Georges k apelaci St.-Émilion, od níž ji odděluje říčka Barbanne (podobná geografická situace jako v případě Lalande de Pomerol a Pomerolu).

Půda je zde vápencovo-jílovitá, vinice se většinou nacházejí na jižních a jihozápadních svazích s velmi dobrou sluneční expozicí i přírodní drenáží.

Nejznámějším reprezentantem této apelace je Ch. St.-Georges, a to díky velké rozloze vinic (50 ha) a především turisticky velmi atraktivnímu zámku ze 17. století. Kromě něj zde najdeme celkem 21 vinařství, jejichž kvalita je obecně v průměru dosti dobrá.  Ke známým vínům patří např. Ch. Calon, Ch. Macquin či Ch. Tour du Pas St.-Georges. 


Obecné informace:

Apelace: AOC Saint-Georges-St.-Émilion
Oblast: Bordeaux
Podoblast: Libournais
Celková rozloha: 170 ha
Přibližná produkce: 9.500  hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Merlot (75%), Cabernet Franc (15%), Cabernet Sauvignon (8%), Malbec a Petit Verdot (dohromady 2%)
Datum vzniku: 1936 (poslední úprava 1973)

  
Print Friendly and PDF