Apelace Vougeot

Malá apelace vklíněná mezi dvě slavná Grand Cru je zdrojem vynikajících červených a na „sever“ překvapivě také i bílých vín. 

Jméno této proslulé vesnice pochází od malé říčky Vouge, která tu na své cestě mezi domky vytváří několik opravdu malebných zákoutí. Věhlas celému místu ovšem přináší především zdejší zámek – či spíše hrad – Clos Vougeot, místo pro obyvatele Burgundska téměř posvátné. Vinice Clos Vougeot má samostatný statut Grand Cru.

Kvalitě zdejších vín kategorie „Village“ a 1er Cru lze ovšem také vytknout jen máloco. Svědčí o tom už jen samotný (a pozoruhodný) fakt, že podstatně větší množství vinohradů spadá právě do kategorie 1er Cru. Na druhou stranu je v některých obtížnějších letech evidentní, že z hrstky zdejších výrobců nemají všichni stejnou profesionální kvalitu.

Vougeot je doslova a do písmene obcí vinařskou.  Celková rozloha pozemků obce dosahuje 88 hektarů, z toho plných 73% připadá na vinice!

Tmavší, početné vápence jsou základem půdy ve vyšších polohách. Níže k obci přibývá jílu a jemnějších vápencových kamínků.

Vinice kategorie 1er Cru jsou čtyři: Clos de la Perrière (monopol Domaine Bertagna), Les Clos Blanc (monopol l´Héritier-Guyot), Les Crâs a Les Petits Vougeots.  


Obecné informace:

Apelace: AOC Vougeot, AOC Vougeot 1er Cru
Oblast: Burgundsko
Podoblast: Côte de Nuits
Celková rozloha: 3,2 ha (Vougeot) a 11,7 ha (Vougeot 1er Cru)
Přibližná produkce: 573 hl, z toho 113 hl bílého
Vyráběná vína: červené, bílé
Pěstované odrůdy: Pinot Noir, Chardonnay
Datum vzniku: 1936
Oblíbené kombinace s jídlem:
červené – čerstvá zvěřina s omáčkou „Grand Veneur“, zajíc na švestkách, sýr Brie de Meaux
bílé – pečené nebo grilované ryby, přírodní úprava farmářského kuřete, sýr Comté

  
Print Friendly and PDF