Bordeaux 2014 – první dojmy

Úsměvy na tvářích vinařů prakticky všude, kam člověk zavítal – to byla největší změna v atmosféře během enprimeurového týdnu v Bordeaux. Zatímco v předcházejících ročnících bylo nutno zajímavá vína pečlivě vyhledávat podle specifika lokálních podmínek, tentokrát byla vína atraktivní ve všech bordeauxských apelacích. 

Celá oblast totiž sdílela stejný a pro charakter vína zcela zásadní průběh klimatických podmínek. Chladný a deštivý červenec i srpen, na jehož konci vinaři už téměř lámali nad úrodou hůl, vystřídal neuvěřitelně teplý a suchý začátek podzimu. Ještě v říjnu dosahovala teplota v Bordeaux 30 stupňů! Réva dozrávala v luxusních podmínkách, šťáva v bobulích se koncentrovala, třísloviny se zjemňovaly. Z předcházejícího odstavce lze vyčíst vše podstatné o povaze výsledných vín. Vzhledem ke studenému létu postrádají mohutnost a plnost vín ze špičkových ročníků (2009, 2010), avšak díky závěru roku jsou skvěle vyzrálá, se silnými, ovšem velmi příjemnými tříslovinami. Bordeaux ve své klasické podobě, na výborné úrovni.

Z úžasného babího léta vytěžil nejvíc Cabernet Sauvignon, sklízený nejpozději. Právě ten je králem letošního ročníku, stejně tak jako vína levého břehu, která ho mají největší zastoupení. Ale stejně tak uspěl i Cabernet Franc a Petit Verdot, zatímco u Merlotu jsou výsledky rozdílné. Někde velmi dobré, jinde jen průměrné. Nejméně si teplého počasí užily bílé odrůdy, což se ve výsledném víně projevuje menší tělnatostí a vyšším obsahem kyselin než jindy. Svěží, říznější bílé Bordeaux – vůbec nejsem proti! I sladká sauternská  mají větší chuťovou živost a i zde se mi ten styl líbil.

Otázka, jak dopadl ročník 2014, je tedy zodpovězena. Zbývá neméně důležitá otázka, jak budou vypadat ceny. Zda úsměv na tvářích vinařů bude následován i úsměvem na tvářích zákazníků. Po třech letech cenového poklesu není realistické čekat další zlevnění. Na to je ročník příliš dobrý, sklizeň objemem příliš nízká a touha vinařů po penězích příliš vysoká....  Pragmatický scénář mluví o úrovni cen, která by se pohybovala mezi cenami ročníků 2013 a 2012. Pokud by tomu bylo tak, půjde o dobrý nákup. Leč - bude tomu tak? 

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Chateau Croix Mouton 2017

Jedno z nejoblíbenějších vín s mimořádným poměrem kvalita/ cena.

Cena bez DPH
199 Kč

Chateau Réaut 2017

Chateau Réaut 2017 - Castillon-Cotes de Bordeaux

Cena bez DPH
218 Kč

Chateau de Francs "Les Cerisiers" 2018

Sympatické víno z kategorie "vín na běžné pití"- Ch. de Francs z malé apelace Cote de Francs.

Cena bez DPH
225 Kč