Bordeaux 2018 – první dojmy

První dubnový týden, první nádech atlantického vzduchu a s ním i prvních 500 vůní a chutí bordeauxských vín. Jaký je ročník 2018?

Pro charakteristiku vín byla zcela zásadní jedna okolnost – v celé oblasti panovalo teplé a velmi suché léto. Nikdo tedy neměl problémy s dozráváním hroznů – všichni sbírali v ideálních podmínkách, bobule byly malé a mošt velmi koncentrovaný. Vína jsou extraktivní, silná, s vyššími (ovšem dokonale zralými) tříslovinami a vyšší hladinou alkoholu. 

Podstatné však je, že nešlo o extrémní vedra jako v roce 2003, vína jsou sice mocná, nikoli však „pečená“. Navíc relativně chladné letní noci umožnily vývin dostatečného množství kyselin i aromatických látek. A právě na tomto poli se „lámal chléb“ -  velmi záleželo na tom, jak si kdo ve sklepě poradil se zpracováním výchozí suroviny – nakolik se mu podařilo najít harmonii mezi silou, svěžestí a elegancí, či zda ona zmiňovaná mohutnost nakonec ovládla výsledný tvar vína.

Na straně vítězů tedy skvělá, silná, lahodná a mnohdy mimořádná vína s vynikajícím potenciálem – na opačném pólu vína s udivující silou, ale s tvrdší povahou, hrubší, bez jemnosti a elegance. Nicméně ani zde se nejedná o podprůměrnou kvalitu.

Suché léto bylo pro všechny apelace Bordeaux stejné a vedlo k podobné charakteristice vín, nicméně další přírodní okolnosti (opakované krupobití a především trvalé deště a následný neobvykle masivní útok plísně na konci jara) zásadně ovlivnily objem sklizně na jednotlivých châteaux. Někde sbírali množství k plné spokojenosti, jinde přišli o 5 procent, jinde o 15, ale někde třeba i o 80 procent a existují bohužel i châteaux, kterých se v tomto ročníku nedočkáme vůbec (Ch. Guiraud).

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Chateau Croix Mouton 2017

Jedno z nejoblíbenějších vín s mimořádným poměrem kvalita/ cena.

Cena bez DPH
199 Kč

Chateau Réaut 2017

Chateau Réaut 2017 - Castillon-Cotes de Bordeaux

Cena bez DPH
218 Kč

Chateau de Francs "Les Cerisiers" 2018

Sympatické víno z kategorie "vín na běžné pití"- Ch. de Francs z malé apelace Cote de Francs.

Cena bez DPH
225 Kč