Château Kirwan

V roce 1855 stanul Kirwan na čele třetí kategorie Grand Cru Classé. Historie tohoto panství však sahá až do 17. století, kdy byl znám jako „La Terre Noble de Lassalle“. Od Renarda de Lassalle se později dostalo do anglických rukou a poté do majetku irského přistěhovalce Marka Kirwana, jenž mu v roce 1775 dal svoje jméno.

V dalších dobách château několikrát změnilo majitele, až se v roce 1925 jeho majiteli stala négociantská firma Schröder et Schÿler. V rukou rodiny Schÿler je Kirwan dodnes. Až do padesátých let minulého století nezažíval Kirwan dobré časy, teprve potom se začalo s postupnou rekonstrukcí. Do roku 1978 nebyla vína lahvována na château. Hlavní investice byly do Kirwanu vloženy na počátku devadesátých let, kdy byl ke spolupráci přizván enolog M. Rolland. Jeho zásluhou došlo ke snížení výnosů a zlepšení selekce při příjmu hroznů. Zavedl také (od r. 1993) druhé víno.

Vinohrady se prakticky od roku 1855 nezměnily. Sestávají ze dvou částí. Jedna leží severně směrem k Ch. Brane Cantenac a má výrazně štěrkový charakter, zatímco u parcel západním směrem od château převažuje jílovito-vápenatý profil, vhodný pro pěstování Merlotu

V roce 2007 ukončil Kirwan spolupráci s enologem M. Rollandem (pro nepříliš velkou spokojenost s příliš extraktivním charakterem vína) a jeho tým naopak posílil Philippe Delfaut, někdejší technický ředitel Ch. Palmer. S jeho příchodem doznal styl tohoto vína výrazný kvalitativní posun a zároveň proměnu stylu k větší živosti a eleganci. Charakterem pak Kirwan náleží k vínům jemnějšího, měkčího typu.


Obecné informace

Apelace: Margaux
Přibližná produkce: 120.000 láhví
Vyráběná vína: Ch. Kirwan
                         Les Charmes de Kirwan (2. víno ze
                         Ch. Kirwan)
                         Sieur de Lassalle

Vinice
Rozloha vinic: 40 ha (celková rozloha majetku 67 ha)
Hustota: 7.000 až 10.000 keřů/ha
Průměrné stáří: 30 let
Odrůdy: 45% Cabernet Sauvignon, 30% Merlot, 15% Cabernet Franc, 10% Petit Verdot
Půda: čtvrtohorní štěrky z nánosů řeky Garone promísené s pískem, část vinic jílovito-vápenatá

Sklep
Typ tanků: betonové
Zastoupení nových sudů: 30 až 50%
Délka zrání v sudech: 18 až 24  měsíců

Kontakty
Majitel: Rodina Schÿler
Adresa: 33 460 Cantenac
Webové stránky: www.chateau-kirwan.com

 

  
Print Friendly and PDF