Château La Croix du Casse

Víno, které se pod rukama vinařského vizionáře Jean-Michela Arcaute stalo téměř legendou.

V roce 1956 se dostalo Ch. La Croix du Casse do majetku rodiny Audy, jejímž pokračovatelem byl Jean-Michel Arcaute, někdejší sklepmistr Ch. Clinet. Právě on má největší zásluhu na tom, že se svého času nepříliš známý Clinet dostal až na výsluní. Arcaute uplatňoval i na Croix du Casse nekonvenční přístup a v mnoha technologických ohledech volil vlastní cestu (např. relativně velmi dlouhé zrání vína v sudech). Stal se jakýmsi průkopníkem osobitého náhledu na práci s vínem a získal si respekt široké vinařské obce. Dlouholeté přátelství ho pojilo také s Michelem Rollandem.  
Rozlet tohoto legendárního vína ukončila rodinná tragédie. Jean Michel Arcaute utonul v roce 2001 v moři poblíž Arcachonu a den po jeho pohřbu zemřel na mozkovou příhodu jeho nejstarší syn.

V roce 2005 prodali dědicové Ch. La Croix du Casse rodině Castéja (vlastnící mj. známou négociantskou firmu Borie Manoux).

Vinice château se rozkládají na jižní části pomerolského plateau, na štěrkových a štěrkovo-písčitých půdách s bohatým zastoupením příměsi železa.

Ch. La Croix du Casse je vínem bohatého, plného, ale zároveň nikterak podbízivého stylu. Disponuje znamenitým potenciálem k dalšímu zrání.


Obecné informace
Apelace: Pomerol
Přibližná produkce: 50.000 lahví/ rok
Vyráběná vína: Ch. La Croix du Casse
         

Vinice
Rozloha vinic: 9 ha
Hustota: 6.000 keřů/ha
Průměrné stáří: 35 let
Odrůdy: 70% Merlot, 30% Cabernet Franc
Půda: štěrk a staré písky
Sklizeň: ruční

Sklep
Typ tanků: inox
Zastoupení nových sudů: 50%
Délka zrání v sudech: 14-24 měsíců

Kontakty
Majitel: rodina Castéja
Adresa: Ch. La Croix du Casse, 33500 Pomerol
Webové stránky: www.lacroixducasse.com

  
Print Friendly and PDF