Château Phélan Ségur

Jedno z nejvýznamnějších château v St.-Estèphe se zapsalo do historie nejen svým vínem, ale také dvěma pověstnými causami. 

Založeno bylo Bernardem Phélanem na pozemcích, které z větší části kdysi patřily do panství slavného markýze de Ségur. Právě tady se začaly rodit kořeny pozdějšího soudního sporu, v němž žalovalo Ch. Calon-Ségur (v majetku potomků markýze Ségura) Ch. Phélan-Ségur o právo používat jméno Ségur. Případ nakonec skončil překvapivou remízou, jejíž základ položila okolnost, že na počátku 19. století ani jedno z těchto châteaux ve skutečnosti ve svém názvu jméno Ségur nemělo.

V polovině 19. století byl Phélan-Ségur vůbec největším vinařským majetkem v St.-Estèphe. Až do roku 1985 pak patřil rodině Delon (současní majitelé Ch. Ségur de Cabanac a Ch. Moulin de la Rose), která jej byla vzhledem k dosti tvrdým francouzským dědickým zákonům nakonec nucena prodat .  Novým majitelem se stal Xavier Gardinier, někdejší šéf šampaňských domů Pommery a Lanson. Ten jistě ani v nejmenším netušil, že bude muset záhy řešit nečekaně ožehavý problém.

Začaly se totiž množit stížnosti kupujících na kvalitu vína z ročníku 1983. Po dalším zkoumání bylo zjištěno, že chemické prostředky, používané ve vinici v posledních letech, zásadním způsobem znehodnotily chuť vína. Nový majitel se nakonec kvůli očištění jména Ch. Phélan-Ségur rozhodl k finančně bolestivému kroku – nechal stáhnout z trhu všechna již prodaná vína z ročníku 1983 a vůbec nedal do prodeje víno z ročníků 1984 a 1985. Zároveň zahájil soudní spor s americkou firmou, která prostředky na ošetřování vinic dodávala. Vše bylo nakonec vyřešeno mimosoudním vyrovnáním.

Phélan-Ségur přežil i tuto krizi a v následujících létech dokonce rozšířil svůj majetek o 25 hektarů vinic Ch. Houissant.  Od r. 1986 začalo být také vyráběno druhé víno pod jménem Frank Phélan, později přibylo ještě cuvée La Croix Bonis.

Phélan- Ségur leží na impozantním místě nad řekou u hranic městečka St.-Estèphe. Jen malá část jeho vinic se však nachází v jeho blízkosti. Podstatně větší rozlohu mají další parcely, z nichž jedna část sousedí se Ch. Montrose a další se Ch. Calon-Ségur. Právě prvně jmenovanou prodali majitelé Ch. Phélan-Ségur v roce 2010 Ch. Montrose.

Víno ze Ch. Phélan Ségur se může v historii pochlubit řadou úspěšných ročníků. V posledním dvacetiletí působí však spíše lehčím dojmem a je zjevné, že potenciál tohoto terroiru by bylo možné zužitkovat v dokonalejší formě.


Obecné informace
Apelace: St. Estèphe
Přibližná produkce: 280.000 láhví
Vyráběná vína: Ch. Phélan-Ségur
                         Frank Phélan (2. víno ze Ch. Phélan-Ségur)
                         La Croix Bonis

Vinice
Rozloha vinic: 70 ha
Hustota: - keřů/ha
Průměrné stáří: 35 let
Odrůdy: 55% Cabernet Sauvignon, 45% Merlot
Půda: štěrkovito-jílovitá na vápencovém podloží

Sklep
Typ tanků: nerezové
Zastoupení nových sudů: 50-60%
Délka zrání v sudech: 14  měsíců

Kontakty
Majitel: rodina Gardinier
Adresa: 33 180 St.-Estèphe
Webové stránky: www.phelansegur.com

  
Print Friendly and PDF