EN PRIMEUR 2017: 09 - Guiraud, Tour Blanche, Suau, Arche

Botrytická vína byla letos pozoruhodná jednou okolností – v obecně velmi vysokém standardu se levnější vína přiblížila kvalitou těm drahým měrou, jakou nepamatujeme. Platí to zejména o chateaux z okolí Barsacu, kde chladnější půdy přispěly k živějšímu, pestřejšímu projevu, než pocitově více sladká vína ze chateaux na teplejších půdách u Sauternes.

Jedním z těch pozoruhodných je Ch. Suau – patrně nejméně známé Cru Classé o rozloze pouhých 6,5 ha.  Upřímně řečeno – co pamatujeme, tak to nikdy za moc nestálo, ale od r. 2015 má zdejší vinice propachtované „partička“ špičkových vinařů (ze Ch. Guiraud a Dom. De Chevalier) a nejenže zde začali produkovat znamenité suché bílé pod názvem „Clos des Lunes“ (které mnozí znáte), ale letos dovedli k vynikajícímu výsledku i sladké sauternské, jež šlapalo na paty i samotnému, skvělému Ch. Guiraud.

V roce 2013 se na Ch. Suau stala nepříjemná záležitost, ze které je dodnes vinařské Bordeaux v šoku – vůbec poprvé došlo k tomu, že tu někdo někomu ukradl hrozny z vinic. Viník se nenašel, práce to ovšem byla zcela profesionální – ukradeny byly jen perfektně botrytické hrozny. Naštěstí pro Suau šlo jen o cca 10% sklizně.

Ch Suau, 382,- Kč /láhev o netradičním objemu 0,5 l/ (stejná cena jako loni) 
Biovíno, 100% Sémillon, vinifikace kompletně v sudech (25% nových)


Ch. d´Arche, 0,375 l,  258,- Kč (stejná cena jako loni)
Velké překvapení (a znovu, stejně jako Suau, víno z Barsacu). Toto jinak spíše turisticko/ komerční chateau nabídlo k tradičně nízké ceně i výbornou kvalitu.

Ch. Guiraud, 986,- Kč, 0,75 l (+4% proti loňsku)  
Ch. Guiraud, 489,- Kč, 0,375 l 
Ch. La Tour Blanche, 424,- Kč, 0,375 l (stejná cena jako loni)
Dvě klasická chateaux z nejvyšších pater sauternské hierarchie, jež se ovšem na rozdíl od ostatních "1er Cru Classé" stále drží v rozumné cenové hladině. Guiraud letos o hodně barvitější a komplexnější než Tour Blanche - ale v dalším zrání může být všechno jinak.

 

Více informací ke kampani naleznete ZDE.

Vína EN PRIMEUR 2017 můžete objednávat v e-shopu i přes e-mail:vino@vino.cz

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

G de Guiraud 2018

Velmi neobvyklé suché bílé víno ze Sauternes, oblasti, vyhlášené sladkými, botrytickými víny.

Cena bez DPH
238 Kč

Chateau d´Arche 2017 DEMI

Chateau d´Arche 2017 - Sauternes

Cena bez DPH
284 Kč

G de Guiraud 2015

Velmi neobvyklé suché bílé víno ze Sauternes, oblasti, vyhlášené sladkými, botrytickými víny.
Skladem 3 ks
Cena
435 Kč