Hodnocení En Primeur 2018 Saint Estephe

BODOVÉ HODNOCENÍ


Přírodní podmínky v roce 2018 dávaly Saint Estephe výhodu – úhrn teplot je tu nižší než v ostatních slavných apelacích levého břehu a i půdní složení zahrnuje vyšší podíl půd s jílovitou strukturou a vápencovým podložím, což se pozitivně projevilo během teplého, suchého léta. Ovšem oč dokonalejší výsledky dosáhla špička této apelace, o to diskutabilnější byla kvalita vín střední a nižší kategorie, kde mnohdy drsná, dosti hrubá síla potlačovala ostatní chuťové aspekty. Saint Estephe jak ze starých časů… Nicméně i zde se našla řada jasných úspěchů a především – finální odpověď o kvalitě vín tohoto typu přinese teprve další zrání v sudech.   

A ještě 3x zajímavé vyjádření k objemu sklizně (připomínám, že Ch. Lafon Rochet je přímým sousedem Ch. Cos d´Estournel a Ch. Calon Ségur leží sotva kilometr daleko…).

Basile Tesseron, Lafon Rochet: „Snahu o bio přístup jsme vzdali už v únoru, kdy deště nebraly konce. Bylo to vynucené rozhodnutí, ale ukázalo se jako rozumné – se standardními metodami jsme byli schopni čelit rozmarům přírody mnohem efektivněji. Ve výsledku jsme sklízeli nadstandardních  50hl/ha.

Dominique Arangoits, Cos d´Estournel: „Po dlouhém suchu byla réva koncem léta na hraně hydrického stresu a hrozilo, že se její vývin zcela zastaví. Bylo třeba hodně práce ve vinici, aby půda méně odpařovala vodu. Naštěstí 5. září přišel déšť a ten nás zachránil. Ovšem něco nám na jaře sebralo mildieu a nebývalá koncentrace moštu v bobulích při sklizni znamenala, že výnos (30 hl/ha) byl o hodně nižší než obvykle“.

Vincent Millet, Calon Ségur: „Parcely s jílovitou půdou skvěle zadržovaly vodu, problém se suchem nebyl. Vzhledem k poloze našich vinic jsme prakticky neměli ani výraznější trable s mildieu, a tak jsme sklízeli s výnosem 42 hl/ha, blízko dlouholetému průměru (45 hl/ha). 

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Chateau Laffitte Carcasset 2018

Chateau Laffitte Carcasset 2018 - St. Estephe

Cena bez DPH
436 Kč

Chateau Lilian Ladouys 2018

Chateau Lilian Ladouys 2018 - St. Estephe

Cena bez DPH
508 Kč

Chateau Petit Bocq 2012

Štíhlejší než v jiných ročnících, ale elegantní a svěží.
Skladem 1 ks
Cena
680 Kč