Saint Estèphe souhrnně - en primeur 2011

Začátek roku i průběh léta se v této apelaci nijak výrazně nelišil od celkové situace v Bordeaux, rozhodující faktory byly obdobné. Jarní suché a teplé měsíce přivedly révu k mimořádně časnému rozvoji. 

Počátek květu révy na Ch. Cos d´Estournel

2008 2009 2010 2011
8. června 2. června 7. června 17. května


Vše podstatné se odehrálo 1. září. Během zuřivé bouřky tu místy spadlo až 80 mm srážek ve formě lijáku a krupobití. Jen pro srovnání – táž bouřka přinesla v Margaux zanedbatelných 10 mm srážek. Vinařský osud umí být někdy krutý, na některých místech v St.-Estèphe došlo ke zničení až 70% hroznů. Nejvíce zasažen byl jižní sektor apelace, přiléhající k Pauillacu – Lafon-Rochet, Cos d´Estournel, Le Crock, Haut Marbuzet, ale do jisté míry také plošina Pez a další místa. O něco lépe dopadly vinohrady směřující k řece (Montrose, Meyney…) a nejmenší škody utrpěla nejsevernější část, kde jakoby zázrakem zůstaly krupobitím zcela nedotčeny vinice Ch. Calon Ségur. Tady si zřejmě bohové byli vědomi katastrofy, již seslali na toto château loni. Veslo černého převozníka tak od něj převzal Cos d´Estournel, jehož postihlo jak červnový teplotní exces a spálení části hroznů, tak především zmiňované krupobití.

Na poškozených místech nezbylo než začít se sběrem - otevřené, poraněné bobule jsou živnou půdou pro nástup plísní. První Merloty tak byly sbírány hned 2. září. Podtrhnout je ale nutno ten fakt, že se hrozny nacházely už ve velmi pokročilém stadiu zralosti a ani vína z nejvíce zasažených poloh neměla při degustaci projevy „zelených“, paprikových tónů, ale spíše jen tvrdší, méně harmonický charakter s o něco vyšší kyselinou.

Ročník 2011 se do historie St.-Estèphe zapíše jako složitý, v meziročním srovnání z obecného pohledu jako průměrný.

Proti loňsku si pochopitelně polepšil Calon Ségur, velmi dobře obstálo Montrose, ale i vína z Cos d´Estournel nakonec dopadla lépe, než jak by se dalo vzhledem k okolnostem předpokládat. Ve střední třídě bodoval zejména Capbern Gasqueton, Petit Bocq a také Ch. Meyney, které tak potvrdilo návrat k lepším časům.

Vůbec největším příjemným překvapením bylo Ch. Lilian Ladouys.  O koupi tohoto château usilovali v roce 2008 ve vzájemném souboji dva uchazeči – realitní makléř J. Lorenzetti a E. Cruse ze Ch. d´Issan. Dopadlo to nejlépe, jak mohlo. Zvítězily finanční možnosti Lorenzettiho, jenž se následně domluvil s Emanuelem Cruse, že bude château po vinařské stránce řídit (stejně tak, jako jeho druhý majetek – Ch. Pédésclaux v Pauillacu).  Vzestup kvality byl v roce 2011 u obou zmiňovaných vín markantní.

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Chateau Laffitte Carcasset 2018

Chateau Laffitte Carcasset 2018 - St. Estephe

Cena bez DPH
436 Kč

Chateau Lilian Ladouys 2018

Chateau Lilian Ladouys 2018 - St. Estephe

Cena bez DPH
508 Kč

Chateau Petit Bocq 2012

Štíhlejší než v jiných ročnících, ale elegantní a svěží.
Skladem 1 ks
Cena
680 Kč