Vína Lombardie

Špičkový sekt Franciacorta a „pekelné“ víno z Valtelliny jsou hlavními trumfy tohoto italského regionu.

Severoitalská Lombardie je dnes díky Milánu nejprůmyslovějším regionem Itálie, který u nás asi jen málokdo bude vnímat jako skutečně vinařský kraj. Přesto disponuje téměř 30.000 hektary vinic, z nichž více jak polovina spadá do vyšší kategorie a zahrnuje 2 apelace kategorie DOCG a 16 DOC. Zbytek patří vínům kategorie IGT.

Lyžařům, mířícím do Bormia a okolních destinací v údolí Alta Valtellina, bude jistě známo víno Valtellina DOC či Valtellina Superiore DOCG. V prvním případě víno spíše jednoduché, v tom druhém už ale o poznání zajímavější. Vždy se však jedná o odrůdu Nebbiolo (zde nazývanou Chiavennasca), která může být doplněna max. 20% jinými odrůdami (u Superiore max. 10%). Většinou jde ale o 100% Nebbiolo, které dozrává na strmých svazích alpských úbočí v nadmořské výšce kolem 600 metrů. Pro návštěvníky tohoto kraje úchvatná podívaná, pro zdejší vinaře mimořádná dřina. To nejlepší z Valtelliny Superiore najdete pod jmény několika prestižních vinohradů, jejichž jména vinaři hrdě (a nepřehlédnutelně) uvádějí na svých láhvích: Sassella, Grumello, Valgella a Inferno. „Pekelný“ žár letního slunce, jenž se tu opírá do jižně orientovaných teras, střídá noční chlad horského údolí. Právě v této kombinaci je zakleta atraktivita těchto vín, která jsou silná, skvěle vyzrálá, aromaticky bohatá, svěží, se zajímavou chuťovou linkou - jinou, než jakou nalezneme u jižních vín. Nezanedbatelný je také jejich potenciál, byť zdaleka nedosahuje takových hodnot, jako Nebbiolo u klasických vín z Piemontu.

Pýchou zdejších vinařů je rovněž Sfursat (či Sforzato), silné suché víno, vyráběné z částečně vysušených bobulí. A vzhledem k tomu, že Nebbiolo má světlou dužinu, můžeme ve Valtellině v malém množství nalézt také víno bílé.

Jestliže Valtellina Superiore na své širší objevení teprve čeká, lombardský sekt se jménem Franciacorta DOCG získal sebevědomí a respekt expertů již před mnoha lety. Jeho vyznavači nepochybují o tom, že je to nejen nejlepší sekt Itálie, ale hned po Champagne také druhý nejlepší na světě. Franciacorta se vyrábí výhradně klasickou šampaňskou metodou a podobně jako v tomto regionu představují hlavní zdroj surovin pro její výrobu odrůdy Chardonnay a Pinot Noir. Na vzestupu jsou také suchá vína z této podoblasti, která nesou název Terre di Franciacorta DOC a nabývají bílé i červené podoby. Vždy vznikají z několika odrůd a v cuvée se tak setkávají  světoběžníci Cabernet a Merlot spolu s místním Nebbiolem, Barberou a dalšími. Spojení neobvyklé, ale rozhodně ne špatné.

Největší lombardskou apelací je Oltrepo Pavese DOC, v jejímž jméně zaznívá jak řeka Pád (Po), tak název provincie Pavia. Na ploše přes 10.000 hektarů se pěstuje bohatá paleta různorodých odrůd, z nichž vznikají vína všech typů – i kvalit. Najdeme tu odrůdy dobře známé (Chardonnay, Pinot Grigio, Barbera, Cabernet Sauvignon…), stejně tak jako unikáty – Croatina, Vespolina aj. Obecně se dá říci, že s výjimkou Barbery se zpravidla jedná o vína k běžnému pití do 2-3 let.

Poslední známější apelací Lombardie je Garda DOC a Garda Classico DOC, které spolu s Garda Bresciano DOC (též Riviera del Garda DOC) „okupují“ levý břeh tohoto vyhlášeného jezera. V některých případech (např. Riserva z odrůdy Gropello či některé bílé Rieslingy) může jít o pozoruhodná vína, většina produkce však končí v podobě jednoduchých letních vín.

Ostatní vína z Lombardie nepřesahují objemem produkce a svým významem lokální prostředí. Jedná se o nepatrné apelace Botticino DOC a Cellatica DOC (pouze červená vína z odrůd Barbera, Schiava, Marzemino aj.), dále Capriano del Colle DOC, jež je tradičním zdrojem radosti pro obyvatele Brescie (bílé s převahou Trebbiano, červené s převahou Sangiovese a Marzemina), na jižním konci Lago di Garda ležící Garda Colli Mantovani DOC (dříve Colli Morenici), kde v červených převažuje Merlot a Rondinella a v bílých Trebbiano a Chardonnay. Následuje Lugana DOC (pouze bílé s převahou Trebbiano di Soave) a San Martino della Bataglia DOC (pouze bílé s převahou Tocai Friuliano). 


Do úplného přehledu tak už zbývá jen Lambrusco Mantovano DOC, příbuzné svým soukmenovcům z Emilia-Romagna, červené San Colombano DOC (též San Colombano al Lambro) s převahou Barbery a Croatiny a „bordeauxské“ Valcalepio DOC z Cabernetu a Merlotu. Zdejší bílé pochází naopak většinou z Pinot Bianco, Grigio a Chardonnay. Vůbec posledním přírůstkem do rodiny lombardských apelací je pak Moscato di Scanzo DOC, kde se produkuje sladké červené passito.

  
Print Friendly and PDF