Vína Umbrie

Ve střední Itálii ležící region Umbria je sice vinařsky i turisticky zastíněn sousedním Toskánskem, přesto má co nabídnout jak návštěvníkům, tak milovníkům vína na celém světě.

Celková rozloha vinic dosahuje přibližně 16.500 hektarů. Pěstuje se tu celá řada odrůd a vyrábí prakticky všechny možné druhy vína – červená, růžová i bílá, šumivá, suchá, polosuchá i sladká s různým stupněm sladkosti, včetně málokde v Itálii vídaných vín botrytických. Převažujícími bílými odrůdami jsou Trebbiano, Grechetto, Chardonnay, Malvasia, červenými Sangiovese, Cabernet Franc i C. Sauvignon, Merlot, Pinot Nero – setkat se ale lze s mnohými dalšími. Oblast má 2 apelace se statutem DOCG, 11 DOC a 4 IGT.

Nekorunovaným, avšak kvalitou suverénním králem je tu červené Sagrantino di Montefalco (DOCG). Víno, které patřilo v devadesátých létech ke skutečně kultovním, neztrácí ani dnes nic na své atraktivitě. V dávnověku vždy sladké, dnes ceněné především jako suché – a vynikající. V širším záběru spadá pod Montefalco (DOC).  Antonelli, Arnaldo Caprai či Colpetrone vyrábějí vína skutečně špičková.

Nejznámějším vinařským velvyslancem Umbrie ve světě je ovšem bílé víno z apelace Orvieto (DOC). Pěstuje se na více jak 2.100 hektarech a tedy na velmi rozmanitých polohách i druzích půd. Jeho základem je odrůda Procanico (místní název odrůdy Trebbiano).  Kvalita Orvieta je bohužel velmi kolísavá, velká část produkce má zcela indiferentní, průmyslový charakter. Rozhodně se vyplatí zvolit vína s označením Orvieto Classico pocházející z původních, tradičních vinohradů. Výrazně menší množství vyráběného červeného nese označení Rosso Orvietano (DOC).

Ještě před kultem Sagrantina měla Umbrie své další želízko v ohni – v hledáčku vinařských znalců zaujímalo po řadu let výsostné postavení  Torgiano Rosso Riserva (DOCG), jehož celková produkce (stejně jako Torgiano DOC v bílém i červeném provedení) pochází z rukou rodiny Lungarotti a dnes se snad alespoň částečně vrací k někdejší slávě.  

Stoupající oblibě se v současnosti těší také Colli del Trasimeno (DOC). Vína ze svahů obepínajících rozlehlé jezero Trasimeno mají podobně jako v ostatních umbrijských apelacích bílou i červenou barvu. Mezi výrobci je uznávanou jedničkou Poggio Bertaio.

Vína z apelace Assisi (DOC) spolehlivě zkonzumují tisíce přijíždějících zbožných i bezbožných turistů, takže nic nenutí zdejší vinaře, aby se snažili povýšit kvalitu svých vín jinak, než na konzumní průměr.  Azienda Sportoletti je sympatickou výjimkou.

Málokdy lze mimo oblast svého původu narazit na vína z dalších apelací – Colli dei Martani (DOC), Colli Amerini (DOC), Colli Altotiberini (DOC), Colli Perugini (DOC), Lago di Corbara (DOC). V mnoha případech jde o vína z malebně situovaných vinic, jejichž potenciál čeká do budoucna na své využití – a ocenění. 

V „nižší“ kategorii IGT se stále více prosazuje obecné označení IGT Umbria, což lze jen uvítat. Podle některých zpráv má tato apelace v budoucnu povýšit na DOC. Pokud by tak bylo učiněno plošně, byl by to nicméně krok velmi diskutabilní.

  
Print Friendly and PDF