Kanóny ve vinicích znovu na scéně

Nejedná se ovšem o vojenské dělostřelectvo, nýbrž o vynález, jenž jakoby svou podstatou i věrohodností patřil do věku verneovek: kanon proti krupobití. Ten byl i naší soutěžní otázkou v únoru 2012.

Až donedávna vzbuzovaly historické obrázky tohoto zařízení spíše pobavený úsměv. V roce 2010 se však modernizovaná verze vynálezu z roku 1880 objevila v Bordeaux – a to hned na třech vinicích, přičemž jeden z těchto kanónů zaujal své „palebné postavení“ i na slavném Ch. d´Issan.

Autorství tohoto vynálezu náleží Itálii, prvenství v použití Rakousku (1896). Kanón se stal záhy mezi vinaři obrovským hitem, jen v roce 1899 jich bylo v Itálii instalováno 2000 (!). Princip celého zařízení byl založen na vysílání zvukových vln do bouřkových mraků, kde měly narušovat tvorbu ledových krystalů.

Sláva kanónu byla ale mimořádně krátká. V roce 1903 spustily vlády Rakouska a Itálie vědecké projekty s cílem ověřit efektivnost tohoto zařízení – skončily pro kanón naprostým fiaskem. Během následujících pěti let kanóny z vinic prakticky vymizely a samotný přístroj se dostal do společnosti kamene mudrců či perpetua mobile.

V šedesátých letech minulého století byly ovšem publikovány vědecké rešerše, svědčící o tom, že zvukové vlny skutečně zabraňují tvorbě ledových krup – aniž by přitom tyto studie jakkoli obhajovaly efektivnost kanónů. Tím se nicméně ukázalo, že hlavním problémem tohoto vynálezu není sama podstata myšlenky, jako spíše její realizace.

Tonoucí se stébla chytá, a tak se v místech s častým výskytem krupobití kanóny proti kroupám opět vrátily do hry. Tentokrát vybaveny špičkovou technologií a radary na analýzu mraků. Postupně se jejich počet začal rozšiřovat, zejména u zemědělců v Mexiku a dalších zemích na americkém kontinentě.

Nově se tedy kanón vrátil i do vinic. Na Ch. d´Issan zničily kroupy valnou část úrody v roce 2008 i 2009. V roce 2010 byl instalován kanón – a od hrozícího krupobití byl pokoj. Náhoda nebo seriózní efekt činnosti tohoto zařízení? V tuto chvíli jen těžko říci. Ale jisté je, že celou záležitost bude velmi pozorně sledovat poměrně velká část vinařského světa.

  
Print Friendly and PDF