Odkud pochází fenomén mladých vín

Beaujolais Nouveau, Svatomartinské, Bardolino Novello a mnohá další vína tohoto typu činí radost všem, kteří už se nemohou dočkat nového ročníku. Kde ale vznikla první „mladá vína“?

Mapovatelná vinařská historie nás téměř vždy zavede do římských časů, ale tentokrát musíme při pátrání po svátku mladého vína nahlédnout do minulosti ještě o několik století hlouběji.  Je totiž známo, že součástí aténských slavností, datovaných do 7. a 6. století př.n.l., bylo otevírání velkých hliněných džbánů pithoi, obsahujících mladé víno. Slavnosti se konaly v lednu, únoru a březnu, vždy s jiným podtextem. Nejednalo se ale o víno speciálně vyrobené k tomuto účelu, nýbrž o běžné víno z posledního ročníku.

Za pravým předchůdcem dnešních mladých vín musíme tedy o několik století blíž k současnosti. Římané měli v oblibě víno koncentrované, nasládlé, a tak se sklizeň zpravidla konala až v čase, kdy hrozny byly zralé až přezrálé. Díky tomu mohlo snadno vzniknout „vinum preliganeum“. Tedy víno, vyrobené z hroznů sklízených ještě „před sklizní“. Bylo určeno právě sběračům a ví se, že bylo nestabilní a dosti kyselé. Přesto bylo běžně používáno, neboť z hygienického pohledu představovalo mnohem menší rizika než tehdejší voda, určená k pití.

Za jiného prapředka dnešních mladých vín můžeme považovat i další římské víno, „vinum faecatum“, pocházející z lisování už použitých, avšak ne zcela „vyždímaných“ hroznů. Toto víno prošlo jednoduchým výrobním postupem a pít se tedy mohlo už začátkem října. Vydržet mělo do zimního slunovratu. Vzhledem k jeho kvalitě mělo také své jasné určení: bylo to víno otroků…

Dnes otročíme především svým vášním. Patří-li k těm vašim mladé víno, pak jste na tom dobře – až do slunovratu je z čeho vybírat.

  
Print Friendly and PDF