Apelace Bourgogne Aligoté

Jedna ze „zastřešujících“ apelací, která pokrývá celé Burgundsko a spojuje jí jednotící prvek v podobě odrůdy Aligoté.

Bílá odrůda Aligoté hrála v historii burgundského vinařství velkou roli, během času jí však Chardonnay odsunulo do spíše okrajové polohy. Dnes zaujímá Aligoté 6% plochy zdejších vinic.

Pro všechny burgundské apelace (s výjimkou Saint Bris a několika raritních výjimek) je dnes jedinou povolenou bílou odrůdou Chardonnay. Z tohoto důvodu jsou všechny vinice s odrůdou Aligoté řazeny do samostané apelace Bourgogne Aligoté, která se tak roztroušeně vyskytuje na území všech burgundských departementů.

Ve srovnání se Chardonnay je Aligoté plodnější odrůdou s většími výnosy, proto jí byla dávána přednost v minulosti. S přibývajícím důrazem na kvalitu vína však byla postupně vytlačována právě odrůdou Chardonnay. Nejlepších výsledků dosahuje pěstování Aligoté v oblasti Bouzeron, která nakonec získala statut vlastní apelace.

Víno z Aligoté je charakterizováno vyšší aciditou, proto je dnes populární zejména jako aperitiv a od nedávné doby také ve spojení s likérem z černého rybízu v podobě oblíbeného nápoje Kir.

 

Obecné informace:

Apelace: AOC Bourgogne Aligoté
Oblast: Burgundsko
Podoblast: -
Celková rozloha: 1.655,57 ha (situace podle roku 2010)
Přibližná produkce: celkem 105.458 hl
Vyráběná vína: bílé
Pěstované odrůdy: Aligoté
Datum vzniku: 1937
Oblíbené kombinace s jídlem: zelenina na páře, taboulé, saláty   

  
Print Friendly and PDF