Haut Médoc souhrnně - en primeur 2011

Slušný standard bez mimořádných zážitků, ale zároveň i bez výraznějších problémů – taková byla vína apelací Haut Médoc, Moulis, Listrac a (Bas) Médoc ročníku 2011.

I tady se neobvykle časný počátek rašení révy projevil v celkovém prodloužení sezóny, díky čemuž hrozny spokojeně  dozrávaly -  prakticky všechno bylo sklizeno už na konci září.

Problémy s dlouhotrvajícím jarním suchem a jeho důsledky se v obou apelacích projevily citelně, a to zejména v jejich „vnitrozemské“ části. Stejně tak jako boj s nastupujícími plísněmi koncem léta.  Do hry tak jako v ostatních apelacích Bordeaux vstupovala jak povaha terroiru a místní mikroklima, tak různé praktiky používané při práci na vinici a schopnosti vinařů obecně. 

Přesto působí Haut Médoc poměrně celistvým dojmem, byť také kvůli tomu, že se i ta lepší vína apelace příliš nevzdálila od průměru. Chuťová harmonie je u většiny vín vychýlená směrem k výraznějším tříslovinám, které sice nejsou agresivní, přesto v mnoha případech dominantní. Není to dáno tím, že by jejich množství bylo mimořádné, vystupují do popředí spíše kvůli celkově menší chuťové plnosti.
 
Na vínech je trochu znát, že byla v zápase s přírodou vybojována – postrádají hravost i energii vín z jílovito-vápencových půd pravého břehu. Přesto mohou milovníky levého břehu potěšit – zejména cabernetovou charakteristikou, celkově pěknou vyzrálostí a pro mnohé i vítanou tvrdší linkou.

Jedno víno je i letos hodno zvláštního ocenění: Clos Manou. Příjemně překvapilo Ch. Bernadotte, velmi dobře obstálo Ch. Lousteauneuf a Ch. Tour de By. Mezi Grand Cru Classé dopadlo nejlépe Ch. La Lagune. Řada dalších (Belle-Vue, Paloumey, Sénéjac aj.) odvedla solidní, standardní výkon.

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Chateau La Tonnelle 2018

Novinka "na běžné pití" z levého břehu - velmi pěkné víno kategorie cru bourgeois, postavené na Cabernetu Sauvignon.

Cena bez DPH
204 Kč

Chateau Landat 2018

Novinka "na běžné pití" z levého břehu - velmi pěkné víno kategorie cru bourgeois, postavené na Cabernetu Sauvignon.

Cena bez DPH
214 Kč

Chateau La Roque de By 2015

Pěkné víno Ch. Roque de By z kategorie cru bourgeois, patří stejným majitelům jako Ch. La Tour de By.
Skladem 114 ks
Cena
350 Kč