Haut Médoc souhrnně - en primeur 2011

Slušný standard bez mimořádných zážitků, ale zároveň i bez výraznějších problémů – taková byla vína apelací Haut Médoc, Moulis, Listrac a (Bas) Médoc ročníku 2011.

I tady se neobvykle časný počátek rašení révy projevil v celkovém prodloužení sezóny, díky čemuž hrozny spokojeně  dozrávaly -  prakticky všechno bylo sklizeno už na konci září.

Problémy s dlouhotrvajícím jarním suchem a jeho důsledky se v obou apelacích projevily citelně, a to zejména v jejich „vnitrozemské“ části. Stejně tak jako boj s nastupujícími plísněmi koncem léta.  Do hry tak jako v ostatních apelacích Bordeaux vstupovala jak povaha terroiru a místní mikroklima, tak různé praktiky používané při práci na vinici a schopnosti vinařů obecně. 

Přesto působí Haut Médoc poměrně celistvým dojmem, byť také kvůli tomu, že se i ta lepší vína apelace příliš nevzdálila od průměru. Chuťová harmonie je u většiny vín vychýlená směrem k výraznějším tříslovinám, které sice nejsou agresivní, přesto v mnoha případech dominantní. Není to dáno tím, že by jejich množství bylo mimořádné, vystupují do popředí spíše kvůli celkově menší chuťové plnosti.
 
Na vínech je trochu znát, že byla v zápase s přírodou vybojována – postrádají hravost i energii vín z jílovito-vápencových půd pravého břehu. Přesto mohou milovníky levého břehu potěšit – zejména cabernetovou charakteristikou, celkově pěknou vyzrálostí a pro mnohé i vítanou tvrdší linkou.

Jedno víno je i letos hodno zvláštního ocenění: Clos Manou. Příjemně překvapilo Ch. Bernadotte, velmi dobře obstálo Ch. Lousteauneuf a Ch. Tour de By. Mezi Grand Cru Classé dopadlo nejlépe Ch. La Lagune. Řada dalších (Belle-Vue, Paloumey, Sénéjac aj.) odvedla solidní, standardní výkon.

  
Print Friendly and PDF
Příbuzná nabídka

Chateau La Tonnelle 2018

Novinka "na běžné pití" z levého břehu - velmi pěkné víno kategorie cru bourgeois, postavené na Cabernetu Sauvignon.

Cena bez DPH
185 Kč

Chateau Landat 2018

Novinka "na běžné pití" z levého břehu - velmi pěkné víno kategorie cru bourgeois, postavené na Cabernetu Sauvignon.

Cena bez DPH
195 Kč

Petit Manou 2018

Petit Manou je "pitelnějším" alter egem Clos Manou.

Cena bez DPH
242 Kč