Apelace Médoc („Bas Médoc“)

Apelace Médoc svým pojmenováním trochu mate, neboť v obecném povědomí zahrnuje geografický termín Médoc úplně celý „poloostrov“ mezi Girondou a Atlantickým oceánem.

Z vinařského pohledu je toto území (s výjimkou samostatných apelací St. Estèphe, Pauillac, St.-Julien a Margaux) rozděleno do dvou větších částí – Haut Médoc - neboli „Horní Médoc“, a Bas Médoc – neboli „Dolní Médoc“.

Zatímco výraz „Haut Médoc“ se používá dodnes, u druhého jmenovaného se v roce 1940 přestalo používat označení „Bas“, a tak dnešní vinařská apelace, která se k tomuto území vztahuje, nese pouze jméno AOC Médoc. Stalo se tak na žádost samotných vinařů – termíny „bas“ a „haut“ totiž ve svém druhém významu znamenají také „nízký“ a vysoký“, což z pohledu vinařů z „Bas Médocu“ podsouvalo dojem, že jejich vína jsou na nižší úrovni.

Apelace Médoc zahrnuje území, které je na levém břehu položené nejseverněji a nejblíže oceánu. Právě tato druhá okolnost (podstatně více než ta prvně zmiňovaná) ovlivňuje celkové mikroklima tohoto prostoru. A přestože rozdíly vůči jiným apelacím můžeme vážit na lékárnických vahách, nedají se přehlédnout. Jakmile se příroda rozhodne zpestřit vinařům život nějakou ničivou bouřkou či krupobitím, Médoc je vždy první na řadě. Silný oceánský vítr a chlad od moře tu navíc vede k tomu, že dozrávání hroznů tu trvá déle, než v ostatních apelacích.

AOC Médoc má přes 5 tisíc hektarů vinic a je tak vůbec největší apelací levého břehu – jeho produkce přesahuje 35% všech vyrobených vín na tomto území. Terroir je proto velmi rozmanitý a zahrnuje jak půdy štěrkovité, tak i jílovité, jílovito-vápencové a jílovito- písčité.

V obecném povědomí stojí vína z Médocu opravdu níže než ta z Haut Médocu. Důvody pro toto vnímání vyplývají z uvedených skutečností, jejich povaha je ale spíše historická. V dřívějších časech zdejším vinicím zcela jasně dominoval Cabernet  Sauvignon, jehož výsadba dosahovala až 85%. Na mnoha polohách s jílovitou půdou tu vzhledem ke klimatickým poměrům v horších letech špatně dozrával, a tak si Médoc vysloužil pověst kraje tvrdých, nedozrálých vín.

Podobně jako v St.-Estéphe však zdejší vinaři postupně našli recept na řešení této situace. Vzali na milost „pravobřežní“ odrůdu Merlot, která se jim právě na kritických místech náramně odvděčila. Dnes je její podíl na zdejších vinohradech prakticky stejný, jako je tomu u Cabernetu Sauvignon.

Rozdíly v kvalitě vín jsou na tak velké ploše přesto diametrální. Kvalitnější polohy se nacházejí u řeky, přičemž ty nejlepší těží z existence štěrkových vyvýšenin. Směrem do vnitrozemí úroveň produkce klesá a představuje spíše vína pro běžné, každodenní pití na úrovni Bordeaux supérieur. Potvrzuje to i existence hned pěti vinařských družstev v městečkách Queyrac, Bégadan, Saint-Yzans, Ordonnac a Gaillan.

Která vína z Médocu se hřejí na výsluní přízně zákazníků? Nekorunovaným králem této apelace je Ch. Potensac z majetku rodiny Delos (Ch. Léoville Las Cases). Historickým fenoménem (zejména ve Velké Británii) je Ch. Loudenne, jedinečným terroirem disponuje okouzlující lokalita i víno ze Ch. Tour de By. 

Početnou obec příznivců si však získala i moderně střižená vína – Ch. Rolland de By, Goulée (ze stáje Ch. Cos d´Estournel), Les Grands Chènes od Bernarda Magreze či Ch. Lousteauneuf. Z klasičtějších vín je nutno také zmínit Ch. Haut Condissas, Ch. Greysac, Ch. d´Escurac, Ch. Haut–Maurac, Ch. L´Inclassable (někdejší Ch. Lafon), Ch. Les Ormes Sorbet, Ch. Patache d´Aux, Ch. Tour Seran, Ch. Tour St. Bonnet a Ch. Vieux Robin.

Uvedená vína z apelace Médoc mají zvláště v dobrých ročnících vynikající poměr kvalita/cena.


Obecné informace:

Apelace: AOC Médoc
Oblast: Bordeaux
Podoblast: Médoc
Celková rozloha: 5.400 ha
Přibližná produkce: celkem 290.600 hl
Vyráběná vína: červené
Pěstované odrůdy: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc,Petit-Verdot, Malbec, Carmenère
Datum vzniku: 1936

  
Print Friendly and PDF