Články

JARNÍ KURZ SOMMELIER s certifikátem 6.4.2019

SOMMELIERSKÁ AKADEMIE pořádá XVIII. ročník vzdělávacího programu - Jarní kurz SOMMELIER - zahájení 6.4.2019 (www.sommelieracademy.eu) - NOVĚ ve vinotéce WINEBAR Michle.

Svatovavřinecké v Ostravě 2019

Derniéra Svatovavřineckého? Ještě ne, přestože sehnat tři desítky atraktivních vzorků nejrozšířenější modré odrůdy českých a moravských vinic dá práce čím dál víc.

Co je bio-víno

Různých sdružení, která usilují o výrobu vína „přírodě blízkým“ a ekologicky šetrným postupem, je velké množství. Liší se v mnoha parametrech (co je dovoleno a co nikoli), mnohdy daných i regionálními specifiky a příslušnou státní legislativou.

Degustace: G. pardi na víně (hudební večer s degustací) 17.5.2019

K poslechu, zpěvu i tanci vám bude vlastní písničky i známé hity (především) ze šedesátých let hrát skupina G.pardi na víně. K ochutnání či popíjení budou připravena zajímavá červená i bílá vína různých francouzských regionů.

Degustace: Nelítostný souboj v Margaux 16.5.2019

Ch. Giscours a Ch. Rauzan Ségla vs. Pavillon Rouge du Ch. Margaux - bývaly doby, kdy tato vína mívala prakticky stejnou cenovku...

Degustace: Bordeaux - 5 atraktivních duelů 18.4.2019

Deset vín ukáže v pěti mimořádně zajímavých porovnání vín vyšší úrovně nejen to, jak je výsledný charakter vína ovlivněn ročníkem, ale také rozdíly terroiru i způsobem práce jednotlivých vinařství.

Degustační večeře: Sousedská večeře - Provence 17.4.2019

Seriál „sousedských večeří“ v restaurantu Zas a znova přináší unikátní možnost ochutnat během jednoho večera francouzská vína spolu s mistrovskými díly hned dvou vynikajících šéfkuchařů.

Degustace: VELKÁ DEGUSTACE BORDEAUX EN PRIMEUR 11.4.2019

Tradiční každoroční přehlídka Bordeaux v jeho mnoha podobách - jak sudových vzorků (tentokrát ročníku 2018), tak dalších současných i starších ročníků vín kategorie Grand Cru Classé i cru bourgeois.

Degustace: G. pardi na víně (hudební večer s degustací) 26.3.2019

K poslechu, zpěvu i tanci vám bude vlastní písničky i známé hity (především) ze šedesátých let hrát skupina G.pardi na víně. K ochutnání či popíjení budou připravena zajímavá červená i bílá vína různých francouzských regionů.

Degustace: Jakpak nám to zraje? Velká degustace r. 2006 14.3.2019

Ch. Cos d´Estournel, Ch. Pichon Baron, Forts de Latour…. a celá plejáda dalších vín všech kategorií z ročníku 2006 Vám bude k dispozici v rámci velké víněnkové degustace, kdy si každý vybírá dle svého zájmu, co chce ochutnat.

Degustační večeře: Sousedská večeře - Francouzský jihozápad 13.3.2019

Seriál „sousedských večeří“ v restaurantu Zas a znova přináší unikátní možnost ochutnat během jednoho večera francouzská vína spolu s mistrovskými díly hned dvou vynikajících šéfkuchařů.

Degustace: Po proudu řeky Rhôny 28.2.2019

Crozes Hermitage 2016 od Michela Tardieu spolu s Châteauneuf-du-Pape ze Ch. Vaudieu 2014 budou největšími taháky této degustace, které zdatně doplní Gigondas 2015 z Domaine de Bosquets, Vinsobres 2015 od Domaine Perrin a další lahodná vána francouzského jihu.

Degustace: Bio vína – mýty a skutečnost 21.2.2019

Co skutečně znamená termín bio, jak se takto označená vína liší od „běžných“ vín na straně jedné a od biodynamických na straně druhé.

Degustační večeře: Sousedská večeře - Bordeaux 13.2.2019

Seriál „sousedských večeří“ v restaurantu Zas a znova přináší unikátní možnost ochutnat během jednoho večera francouzská vína spolu s mistrovskými díly hned dvou vynikajících šéfkuchařů.

Kabernety v Ostravě 2018

Skupina kultivarů s okcitánskou koncovkou „et“ (odkaz na drobné bobule), jejichž souhrnný název odvozují jedni od latinského „caput nigre“ (ve smyslu keř révy, plodící modré hrozny) a druzí od karmínové „bordó“ barvy vín (jazyková mutace carménère), byla ostravskými vínobuditeli posuzována již několikrát.

Tardieu Laurent - ročník 2017

Tardieu Laurent - ročník 2017

Tramín v Ostravě 2018

Navoněné příslušníky pestré starobylé rodiny Tramínů, tj. Tramín červený a Tramín kořenný, posuzovali ostravští vínobuditelé r. 2002. Letos na podzim poprvé přišel na řadu doyen rodu, méně aromatický Savagnin alias Tramín bílý (staročesky Brynšt), a paletu barev obohatily módní odstíny oranžové…

Degustační večeře: Kulinářská Tour de France – Champagne 19.12.2018

Obnovené putování po francouzských krajích, jejich gastronomii a vínu nás tentokráte zavede do kraje slavného svými nezaměnitelnými sekty.

Degustace: VELKÁ MIKULÁŠSKÁ DEGUSTACE 6.12.2018

Velká přehlídka francouzských vín mnoha regionů, různých stylů i věku.

Degustace: Ausone! Aneb velký průvodce Saint-Émilionem

V týdnu od 19.11. (přesný termín po dohodě se zájemci). Jsou vína, která by člověk měl ochutnat alespoň jednou za život. K nim zcela nepochybně patří nejdražší (a nejspíše opravdu nejlepší) víno St-Émilionu – Ch. Ausone.

Degustační večeře: Kulinářská Tour de France – Beaujolais 21.11.2018

Obnovené putování po francouzských krajích, jejich gastronomii a vínu. A Beaujolais Nouveau poteče tentokrát proudem….

Degustace: Champagne – proměny stylů 15.11.2018

Dva crémanty budou předscénou pro 7 šampaňských vín, v nichž porovnáme, jak obstojí jedna z nejlepších komerčních značek (Veuve Cliquot) vedle špičkových domů (Jacquesson, Roederer) a jak odlišný výraz dá vínu převaha odrůdy Chardonnay, Pinot Noir či Pinot Meunier.

Degustace: Kouzlo starých vín 8.11.2018

Napříč apelacemi i časem – volná, víněnková degustace. Na výběr bude 25 francouzských vín z posledních 50 let. Unikátní možnost nahlédnout, jak víno stárne a jaký vliv na to má kvalita ročníku či povaha odrůdy.

Degustace: G. pardi na víně (hudební večer s degustací) 30.10.2018

K poslechu, zpěvu a případně i tanci vám bude vlastní písničky i písně obecně známé hrát skupina G.pardi na víně. K decentnímu ochutnání či bohapustému popíjení budou připravena zajímavá červená i bílá vína různých francouzských regionů.

Degustace: Monografie - Ch. Sociando Mallet 25.10.2018

Na etiketě bez jakékoli klasifikace, zato s kvalitou předčící mnohá Grand Cru Classé. Skvělý terroir nad řekou v sousedství St. Estephe s příběhem téměř zaniklého a poté ke slávě znovuvzkříšeného château.

Degustace: Bordeaux - 5 duelů 18.10.2018

Deset vín ukáže v pěti zajímavých porovnání nejen to, jak je výsledný charakter vína ovlivněn ročníkem, ale také rozdíly terroiru i stylu jednotlivých vinařství.

Degustační večeře: Kulinářská Tour de France – Burgundsko 17.10.2018

Obnovené putování po francouzských krajích, jejich gastronomii a vínu. Několikachodové večerní menu s vybranými burgundskými víny.

Beaujolais Nouveau 2018 – slibuje lahodnost a svěžest

Krásné počasí během sklizně jen završilo úspěšný rok pro vinaře v Beaujolais. První sklizené hrozny ukazují po všech stránkách výtečnou kvalitu - víno bude bohaté a koncentrované, aniž by přitom ztratilo na své typické svěžesti a lahodnosti.

Chardonnay v Ostravě 2018

Zatímco hollywoodský film Bokovka vedl k celosvětovému nárůstu prodeje Pinotu noir, v případě Chardonnay zafungoval „product placement“ obráceně. Kdo by kupoval stejné víno jako zoufalá Bridget Jonesová?

EN PRIMEUR 2017: 21 - Glana, Pressac, La Rousselle

Jsme si vědomi, že cenám Jos. Oppelta synovce konkurovat nemůžeme (věřte nebo ne - ty ceny níže jsou opravdu v korunách). Na druhou stranu je ale třeba říci, že ročník 2017 je lepší než třeba 1925 :-)

EN PRIMEUR 2017: 20 - Haut Nouchet, Cantemerle, Poujeaux...

Kampaň EP 2017 už je v samém závěru a čeká se už jen na pár posledních cen - jedna z nich vyšla dnes, oblíbené Ch. Haut Nouchet z Pessac-Léognanu.

EN PRIMEUR 2017: 19 - Ausone, Cheval, Troplong, Gaffeliere

"Stárneme, čas nám běží, beder užívejte svých!" Tak pravil římský básník Ausonius, jehož jméno nese jedno z nejslavnějších chateau v Bordeaux - Ch. Ausone.

EN PRIMEUR 2017: 18 - Belle Brise, Vieux Ch. Certan, Beauregard

Degustační návštěvy na jednotlivých chateaux trvají vždy jen chvilku - dozvíte se základní informace, ochutnáte - a jede se na další chateau, neboť každá minuta je drahá.

EN PRIMEUR 2017: 17 - Lafite, Réaut, Tour de By, Dom. de l´A

Dnešní nabídku jsme původně chtěli nazvat "Lafite a další bomby", ale trochu jsme se báli, aby se král bordeauxských vín přeci jen neurazil, když vedle něj stanou vína zcela jiné cenové kategorie.

EN PRIMEUR 2017: 16 - Haut Brion, Mission, Pavie, Angelus, Conseillante

Zde naleznete další sestavu slavných jmen, která nepotřebují dalšího komentáře. Vyšla cena i na bílý Haut Brion, letos (ale i mnohdy jindy) naprosto mimořádné víno.

EN PRIMEUR 2017: 15 - Margaux, Mouton, Carmes, Haut Bailly...

Dnes jsme tu s rychlou zásilkou čerstvého (a vesměs vynikajícího) zboží z levého břehu, které z trhu zmizí velmi rychle, v některých případech okamžitě - některých vín je až o 50% méně.

EN PRIMEUR 2017: 14 - Cos, Smith Haut, Pichon Comtesse, G-P-L...

Cena na Ch. Petrus zatím ještě nevyšla, ale těžko se zřejmě vejde pod 60 tisíc. Rozhodně se tedy vyplatí vyrazit na Žitný ostrov u Bratislavy, kde panují zcela jiné poměry...

EN PRIMEUR 2017: 13 - Issan, Giscours, Cantenac Brown...

Manželé Mecquenem bydlí a pěstují révu v Margaux (od r. 1985) na místě věru netradičním - ostrově Ile de Margaux, jenž se nachází na řece Garonne kousek před soutokem. Chce to, počítáme, vedle velké pracovitosti a obětavosti též pevnou víru, že nestoupne hladina...

EN PRIMEUR 2017: 12 - Pichon Comtesse, Lafon Rochet, Tour de Pez...

Místní jména podle někdejších světců jsou obecně ve Francii hojným jevem a ani ve vinařské sféře jich není málo. Některá jsou dešifrovatelná snadno (St. Julien, St. Emilion....), ale St. Estèphe na první pohled přeci jen mate - Estèphe, kdo to je?

EN PRIMEUR 2017: 11 - Evangile, Client, Gazin, Croix Mouton...

Nedávno žádali v tisku výzkumníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně veřejnost o pomoc s mapováním výskytu specifického klíštěte - pijáka lužního. Ten text obsahoval řadu vyložených skvostů...

EN PRIMEUR 2017: 10 - G de Guiraud, R de Rieussec, Clos des Lunes...

Horké dny pokračují, tak tu dnes pro vás máme - alespoň v osvěžující představě - bílá vína z kampaně Bordeaux 2017. Bílé hrozny se sbíraly velmi brzy, v naprosté pohodě a dokonalé zralosti. Vína jsou tedy ve výsledku živá a příjemná, zároveň dostatečně plná i harmonická.

EN PRIMEUR 2017: 09 - Guiraud, Tour Blanche, Suau, Arche

Botrytická vína byla letos pozoruhodná jednou okolností – v obecně velmi vysokém standardu se levnější vína přiblížila kvalitou těm drahým měrou, jakou nepamatujeme. Platí to zejména o chateaux z okolí Barsacu, kde chladnější půdy přispěly k živějšímu, pestřejšímu projevu, než pocitově více sladká vína ze chateaux na teplejších půdách u Sauternes.

EN PRIMEUR 2017: 08 - Croix de Beaucaillou, Lagrange, Clos du Marquis...

Pondělní dopoledne nebývá zrovna chvílí, kdy by člověk zálibně pomýšlel na víno. Ale vše se dá změnit - a vždy lze najít vzory, u nichž je možné se přiučit. Jedním z nich je René Lusseau, sklepmistr na Ducru Beaucaillou - a lze jen doufat, že ještě změní své letošní rozhodnutí odejít do důchodu. Bordeaux by bez něj bylo o hodně chudší.

EN PRIMEUR 2017: 07 - Lynch Bages, Pédésclaux, Bellegrave, Pibran...

Dnes vám přinášíme čerstvé ceny na vína z apelace Pauillac. Ta patřila mezi nejúspěšnější, jednak díky své poloze v blízkosti řeky a tím i minimálním škodám v důsledku mrazu a jednak díky obecně vysokému zastoupení letos skvělého Cabernetu Sauvignon.

EN PRIMEUR 2017: 06 - Beauséjour, Clos Louie, Guibot, Mauriane...

Pouhých 20% úrody zůstalo Pierru Bernaultovi - ale jakých dvacet procent! Pevné a strukturované, ovšem zároveň nesmírně lahodné a chuťově barevné víno. Veliká krása.

EN PRIMEUR 2017: 05 - Beychevelle, Clinet, Gazin, Malescot...

Dnes bychom rádi přitáhli vaši pozornost k několika vínům, které tradičně patří k "úzkoprofilovým" a velmi rychle mizí z trhu.

Prosecco - San Martino

L’ARTE DEL BUON VINO - UMĚNÍ DOBRÉHO VÍNA

EN PRIMEUR 2017: 04 - Trois Croix, Moulin H. Laroque, Dalem...

Výsledky apelace Fronsac byly v roce 2017 shodné jako v St.Émilionu - všechna vína "na kopci", na vápencové skále, dopadla skvěle, zatímco ostatní dosáhla sotva na průměrné hodnocení.

EN PRIMEUR 2017: 03 - Palmer, Pape Clement, Branaire, Langoa...

Pokud disponujete podobnými schopnostmi, jaké jsou zjevné z obrázku, pak už vůbec nemusíte číst dál :-).

Cuvée 2018 Ostrava

Šestnáctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 16. a 26. dubna Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem.

Příbuzná nabídka

Chateau Beaubois "Cuvée Expression" rouge 2016/17

Díky výraznému zastoupení Syrahu má trochu neobvyklé, avšak atraktivní aroma...
Skladem 120 ks
Cena
178 Kč

Anjou blanc 2015/17 (Ch. de la Roulerie)

Skvělé gastronomické víno, které se jako málokteré hodí i k zeleninovým pokrmům, chřestu, sushi či orientální kuchyni.
Skladem 90 ks
Cena
344 Kč

Vacqueyras Vieilles Vignes 2014

Vacqueyras, staré vinice a M. Tardieu - ve výsledku nemůže přijít nic než mocné, lahodné, ohromující víno.
Skladem 12 ks
Cena
600 Kč