Články

Kabernety v Ostravě 2018

Skupina kultivarů s okcitánskou koncovkou „et“ (odkaz na drobné bobule), jejichž souhrnný název odvozují jedni od latinského „caput nigre“ (ve smyslu keř révy, plodící modré hrozny) a druzí od karmínové „bordó“ barvy vín (jazyková mutace carménère), byla ostravskými vínobuditeli posuzována již několikrát.

Tardieu Laurent - ročník 2017

Tardieu Laurent - ročník 2017

Tramín v Ostravě 2018

Navoněné příslušníky pestré starobylé rodiny Tramínů, tj. Tramín červený a Tramín kořenný, posuzovali ostravští vínobuditelé r. 2002. Letos na podzim poprvé přišel na řadu doyen rodu, méně aromatický Savagnin alias Tramín bílý (staročesky Brynšt), a paletu barev obohatily módní odstíny oranžové…

Degustační večeře: Kulinářská Tour de France – Champagne 19.12.2018

Obnovené putování po francouzských krajích, jejich gastronomii a vínu nás tentokráte zavede do kraje slavného svými nezaměnitelnými sekty.

Degustace: VELKÁ MIKULÁŠSKÁ DEGUSTACE 6.12.2018

Velká přehlídka francouzských vín mnoha regionů, různých stylů i věku.

Degustace: Ausone! Aneb velký průvodce Saint-Émilionem

V týdnu od 19.11. (přesný termín po dohodě se zájemci). Jsou vína, která by člověk měl ochutnat alespoň jednou za život. K nim zcela nepochybně patří nejdražší (a nejspíše opravdu nejlepší) víno St-Émilionu – Ch. Ausone.

Degustační večeře: Kulinářská Tour de France – Beaujolais 21.11.2018

Obnovené putování po francouzských krajích, jejich gastronomii a vínu. A Beaujolais Nouveau poteče tentokrát proudem….

Degustace: Champagne – proměny stylů 15.11.2018

Dva crémanty budou předscénou pro 7 šampaňských vín, v nichž porovnáme, jak obstojí jedna z nejlepších komerčních značek (Veuve Cliquot) vedle špičkových domů (Jacquesson, Roederer) a jak odlišný výraz dá vínu převaha odrůdy Chardonnay, Pinot Noir či Pinot Meunier.

Degustace: Kouzlo starých vín 8.11.2018

Napříč apelacemi i časem – volná, víněnková degustace. Na výběr bude 25 francouzských vín z posledních 50 let. Unikátní možnost nahlédnout, jak víno stárne a jaký vliv na to má kvalita ročníku či povaha odrůdy.

Degustace: G. pardi na víně (hudební večer s degustací) 30.10.2018

K poslechu, zpěvu a případně i tanci vám bude vlastní písničky i písně obecně známé hrát skupina G.pardi na víně. K decentnímu ochutnání či bohapustému popíjení budou připravena zajímavá červená i bílá vína různých francouzských regionů.

Degustace: Monografie - Ch. Sociando Mallet 25.10.2018

Na etiketě bez jakékoli klasifikace, zato s kvalitou předčící mnohá Grand Cru Classé. Skvělý terroir nad řekou v sousedství St. Estephe s příběhem téměř zaniklého a poté ke slávě znovuvzkříšeného château.

Degustace: Bordeaux - 5 duelů 18.10.2018

Deset vín ukáže v pěti zajímavých porovnání nejen to, jak je výsledný charakter vína ovlivněn ročníkem, ale také rozdíly terroiru i stylu jednotlivých vinařství.

Degustační večeře: Kulinářská Tour de France – Burgundsko 17.10.2018

Obnovené putování po francouzských krajích, jejich gastronomii a vínu. Několikachodové večerní menu s vybranými burgundskými víny.

Beaujolais Nouveau 2018 – slibuje lahodnost a svěžest

Krásné počasí během sklizně jen završilo úspěšný rok pro vinaře v Beaujolais. První sklizené hrozny ukazují po všech stránkách výtečnou kvalitu - víno bude bohaté a koncentrované, aniž by přitom ztratilo na své typické svěžesti a lahodnosti.

Chardonnay v Ostravě 2018

Zatímco hollywoodský film Bokovka vedl k celosvětovému nárůstu prodeje Pinotu noir, v případě Chardonnay zafungoval „product placement“ obráceně. Kdo by kupoval stejné víno jako zoufalá Bridget Jonesová?

EN PRIMEUR 2017: 21 - Glana, Pressac, La Rousselle

Jsme si vědomi, že cenám Jos. Oppelta synovce konkurovat nemůžeme (věřte nebo ne - ty ceny níže jsou opravdu v korunách). Na druhou stranu je ale třeba říci, že ročník 2017 je lepší než třeba 1925 :-)

EN PRIMEUR 2017: 20 - Haut Nouchet, Cantemerle, Poujeaux...

Kampaň EP 2017 už je v samém závěru a čeká se už jen na pár posledních cen - jedna z nich vyšla dnes, oblíbené Ch. Haut Nouchet z Pessac-Léognanu.

EN PRIMEUR 2017: 19 - Ausone, Cheval, Troplong, Gaffeliere

"Stárneme, čas nám běží, beder užívejte svých!" Tak pravil římský básník Ausonius, jehož jméno nese jedno z nejslavnějších chateau v Bordeaux - Ch. Ausone.

EN PRIMEUR 2017: 18 - Belle Brise, Vieux Ch. Certan, Beauregard

Degustační návštěvy na jednotlivých chateaux trvají vždy jen chvilku - dozvíte se základní informace, ochutnáte - a jede se na další chateau, neboť každá minuta je drahá.

EN PRIMEUR 2017: 17 - Lafite, Réaut, Tour de By, Dom. de l´A

Dnešní nabídku jsme původně chtěli nazvat "Lafite a další bomby", ale trochu jsme se báli, aby se král bordeauxských vín přeci jen neurazil, když vedle něj stanou vína zcela jiné cenové kategorie.

EN PRIMEUR 2017: 16 - Haut Brion, Mission, Pavie, Angelus, Conseillante

Zde naleznete další sestavu slavných jmen, která nepotřebují dalšího komentáře. Vyšla cena i na bílý Haut Brion, letos (ale i mnohdy jindy) naprosto mimořádné víno.

EN PRIMEUR 2017: 15 - Margaux, Mouton, Carmes, Haut Bailly...

Dnes jsme tu s rychlou zásilkou čerstvého (a vesměs vynikajícího) zboží z levého břehu, které z trhu zmizí velmi rychle, v některých případech okamžitě - některých vín je až o 50% méně.

EN PRIMEUR 2017: 14 - Cos, Smith Haut, Pichon Comtesse, G-P-L...

Cena na Ch. Petrus zatím ještě nevyšla, ale těžko se zřejmě vejde pod 60 tisíc. Rozhodně se tedy vyplatí vyrazit na Žitný ostrov u Bratislavy, kde panují zcela jiné poměry...

EN PRIMEUR 2017: 13 - Issan, Giscours, Cantenac Brown...

Manželé Mecquenem bydlí a pěstují révu v Margaux (od r. 1985) na místě věru netradičním - ostrově Ile de Margaux, jenž se nachází na řece Garonne kousek před soutokem. Chce to, počítáme, vedle velké pracovitosti a obětavosti též pevnou víru, že nestoupne hladina...

EN PRIMEUR 2017: 12 - Pichon Comtesse, Lafon Rochet, Tour de Pez...

Místní jména podle někdejších světců jsou obecně ve Francii hojným jevem a ani ve vinařské sféře jich není málo. Některá jsou dešifrovatelná snadno (St. Julien, St. Emilion....), ale St. Estèphe na první pohled přeci jen mate - Estèphe, kdo to je?

EN PRIMEUR 2017: 11 - Evangile, Client, Gazin, Croix Mouton...

Nedávno žádali v tisku výzkumníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně veřejnost o pomoc s mapováním výskytu specifického klíštěte - pijáka lužního. Ten text obsahoval řadu vyložených skvostů...

EN PRIMEUR 2017: 10 - G de Guiraud, R de Rieussec, Clos des Lunes...

Horké dny pokračují, tak tu dnes pro vás máme - alespoň v osvěžující představě - bílá vína z kampaně Bordeaux 2017. Bílé hrozny se sbíraly velmi brzy, v naprosté pohodě a dokonalé zralosti. Vína jsou tedy ve výsledku živá a příjemná, zároveň dostatečně plná i harmonická.

EN PRIMEUR 2017: 09 - Guiraud, Tour Blanche, Suau, Arche

Botrytická vína byla letos pozoruhodná jednou okolností – v obecně velmi vysokém standardu se levnější vína přiblížila kvalitou těm drahým měrou, jakou nepamatujeme. Platí to zejména o chateaux z okolí Barsacu, kde chladnější půdy přispěly k živějšímu, pestřejšímu projevu, než pocitově více sladká vína ze chateaux na teplejších půdách u Sauternes.

EN PRIMEUR 2017: 08 - Croix de Beaucaillou, Lagrange, Clos du Marquis...

Pondělní dopoledne nebývá zrovna chvílí, kdy by člověk zálibně pomýšlel na víno. Ale vše se dá změnit - a vždy lze najít vzory, u nichž je možné se přiučit. Jedním z nich je René Lusseau, sklepmistr na Ducru Beaucaillou - a lze jen doufat, že ještě změní své letošní rozhodnutí odejít do důchodu. Bordeaux by bez něj bylo o hodně chudší.

EN PRIMEUR 2017: 07 - Lynch Bages, Pédésclaux, Bellegrave, Pibran...

Dnes vám přinášíme čerstvé ceny na vína z apelace Pauillac. Ta patřila mezi nejúspěšnější, jednak díky své poloze v blízkosti řeky a tím i minimálním škodám v důsledku mrazu a jednak díky obecně vysokému zastoupení letos skvělého Cabernetu Sauvignon.

EN PRIMEUR 2017: 06 - Beauséjour, Clos Louie, Guibot, Mauriane...

Pouhých 20% úrody zůstalo Pierru Bernaultovi - ale jakých dvacet procent! Pevné a strukturované, ovšem zároveň nesmírně lahodné a chuťově barevné víno. Veliká krása.

EN PRIMEUR 2017: 05 - Beychevelle, Clinet, Gazin, Malescot...

Dnes bychom rádi přitáhli vaši pozornost k několika vínům, které tradičně patří k "úzkoprofilovým" a velmi rychle mizí z trhu.

Prosecco - San Martino

L’ARTE DEL BUON VINO - UMĚNÍ DOBRÉHO VÍNA

EN PRIMEUR 2017: 04 - Trois Croix, Moulin H. Laroque, Dalem...

Výsledky apelace Fronsac byly v roce 2017 shodné jako v St.Émilionu - všechna vína "na kopci", na vápencové skále, dopadla skvěle, zatímco ostatní dosáhla sotva na průměrné hodnocení.

EN PRIMEUR 2017: 03 - Palmer, Pape Clement, Branaire, Langoa...

Pokud disponujete podobnými schopnostmi, jaké jsou zjevné z obrázku, pak už vůbec nemusíte číst dál :-).

Cuvée 2018 Ostrava

Šestnáctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal ve dnech 16. a 26. dubna Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem.

EN PRIMEUR 2017: 02 - Beaumont, Lanessan

4x oblíbená vína z Haut Médocu: Beaumont a Paloumey velmi dobré, Lanessan a Charmail výborné. Všech vín je proti loňsku méně o 50-55%! Beaumont nám byl poprvé v historii nabídnut v omezeném množství.

EN PRIMEUR 2017: 01 - Hodnocení ročníku

Po návratu z dubnové cesty do Francie jsme se konečně dostali ke zpracování informací o Bordeaux ročníku 2017. Podrobnosti, informace, komentáře a ceny se na vás nyní začnou valit.

Bordeaux 2017 – Hodnocení ročníku

Nikdy v historii Bordeaux se nestalo, aby v řadě za sebou následovaly tři špičkové ročníky. O to větší napětí provázelo příchod vín roku 2017 – před ním totiž zazářily na hvězdném nebi dva ročníky vskutku mimořádné - 2015 a 2016. Otázka byla nasnadě - dojde k prolomení tradice nebo přijde naopak logická „kompenzace“ v podobě podprůměrného výsledku?

Nabídka En Primeur 2017

Nabídka En Primeur 2017

Hodnocení En Primeur 2017

Hodnocení En Primeur 2017

Kompletní přehled En Primeur 2017

Kompletní přehled obchodovaných vín

Barvířky v Ostravě 2018

Teinturiers alias barvířky jsou ojedinělou skupinou modrých odrůd, z nichž nelze vyrobit bílá vína. Obsahují totiž antokyaninová barviva nejen ve slupce, ale i v dužnině, a jejich mošt je vždy zbarvený do červena.

Večeře: Degustační večeře se Ch. Paloumey 10.5.2018

Oblíbené Ch. Paloumey z kategorie cru bourgeois nebude jediným vínem tohoto zajímavého večera – zástupce rodiny Cazeneuve nám v rámci čtyřchodového menu představí také další vína z jejich majetku: Ch. La Bessane z Margaux a Ch. Le Garricq z Moulisu.

Degustace: VELKÁ DEGUSTACE BORDEAUX EN PRIMEUR 18.4.2018

Tradiční každoroční přehlídka Bordeaux v jeho mnoha podobách - jak sudových vzorků (tentokrát ročníku 2017), tak dalších současných i starších ročníků vín kategorie Grand Cru Classé i cru bourgeois.

Degustace: G. pardi na víně (hudební večer s degustací) 17.4.2018

K poslechu, zpěvu i tanci vám bude vlastní písničky i známé hity (především) ze šedesátých let hrát skupina G.pardi na víně. K ochutnání či popíjení budou připravena zajímavá červená i bílá vína různých francouzských regionů.

Degustace: Stoleté Bordeaux - Ch. Lanessan 1916 a 1923 5.4.2018

Zcela unikátní setkání s dávnou historií. Dvě vína, která strávila většinu svého života v ideálních podmínkách ve sklepě château. Předskokany jim budou dělat další zajímavá bordeauxská vína – různých ročníků a různých apelací.

Degustace: Víno - ptejte se na cokoli 22.3.2018

Večer určený těm, kteří jsou zatím jen na prahu báječného světa vína, ale rádi by postoupili dál. Fakta, rady a mýty o víně - od života révy na vinici, přes výrobu vína, nákup a skladování až k servírování, degustaci a párování s jídly.

Degustace: Ausone! Aneb velký průvodce Saint-Émilionem 15.3.2018

Ausone! Aneb velký průvodce Saint-Émilionem, díl III. - Ch. Ausone, Ch. Valandraud a jejich příbuzní... Jsou vína, která by člověk měl ochutnat alespoň jednou za život. K nim zcela nepochybně patří nejdražší (a nejspíše opravdu nejlepší) víno St-Émilionu – Ch. Ausone.

Degustace: Bordeaux - 5 duelů 1.3.2018

Deset vín ukáže v pěti zajímavých porovnání nejen to, jak je výsledný charakter vína ovlivněn ročníkem, ale také rozdíly terroiru i stylu jednotlivých vinařství.

Příbuzná nabídka

Grand Bateau rouge 2015

Jméno „Grand Bateau“ neboli „Velká loď“ odkazuje na slavné Ch. Beychevelle...
Skladem 119 ks
Cena
275 Kč

Crémant de Bourgogne Blanc de Brut de Chastenay (Union Blasons de Bourgogne)

Slavnostní okamžiky vyžadují slavnostní víno.
Skladem 110 ks
Cena
325 Kč

Sancerre blanc 2017 (Domaine Vacheron)

Sancerre je rodištěm nejslavnějšího francouzského Sauvignonu.
Skladem 120 ks
Cena
550 Kč